A Széchenyi terv pályázataira 2001-ben összesen 9217 pályázatot nyújtottak be, ebből 5292-t találtak bírálatra alkalmasnak, s végül 3523 pályázatot nyilvánítottak győztesnek. A teljes támogatási igény 118,7 milliárd forint, a kiosztott pénzösszeg azonban csak 57 milliárd volt. A legtöbb pályázat az energiatakarékossági, a vállalkozásfejlesztési és a turisztikai pályázati kiírásokra érkezett.
A pályázók 40 százaléka gazdasági társaság, 33 százaléka magánszemély, 14 százaléka pedig önkormányzat volt. Az összes pályázó kilencven százaléka 25 millió forintnál kevesebbet igényelt, és mindössze két százaléka kért 100 millió forintnál nagyobb támogatást. A Széchenyi terv a GM számításai szerint 284 milliárd forintnyi beruházást valósít meg, s egy megítélt forint átlagosan 5 forintnyi befektetést indukál. A legtöbb állami támogatást turizmusfejlesztési célokra ítélték oda, összesen mintegy 22 milliárd forintot kaptak a turizmusban érintett vállalkozások, önkormányzatok, sőt egyházak is.
Az ünnepséget követő sajtótájékoztatón a Gazdasági Minisztérium teljes vezérkara jelen volt, s a miniszter vezetésével informálták a sajtót a jövő évre kiírt pályázatokról. Minden területet államtitkári vagy helyettes államtitkári szinten képviseltek, s több újdonságról is beszámoltak. A Széchenyi terv megvalósulásának hatékonyságát hivatott javítani például, hogy eltörölték az egymillió forint alatti igények esetén az igazolásbeszerzési kötelezettséget, elegendő az igénylő felelős nyilatkozata. Így lényegesen gyorsul a szerződéskötés ideje. A jövőben arra is lehetőség nyílik, hogy a vállalkozók maximum 50 százalék előleget kapjanak a pályázati keret terhére még a szerződés megkötése előtt, ami ugyancsak gyorsítja a beruházások megvalósulását. Külön érdekesség, hogy a jövő évi pályázatokra már december 1-jétől lehet pályázni, vagyis jó esélye van a vállalkozásoknak arra, hogy még a turisztikai szezon kezdete előtt hozzájussanak a pénzhez és megvalósíthassák elképzeléseiket.
A Széchenyi terv turizmusfejlesztési programja keretében a GM meghirdette a 2002. évi regionális turisztikai pályázatokat. A kilenc régió összesen 39 témájára már december 1-jétől be lehet nyújtani a pályázatokat. Az idei keret 1,2 milliárd forint volt, a 2002-es keretet 1,8 milliárd forintra emelték. Az egyes régiók turisztikai pályázati keretei ugyanilyen arányban növekedtek, így például a Balaton és a Budapest–Közép-Dunavidék projektjeire 180 millió helyett 270 millió forint jut. A pályázatokat a régiók javaslata alapján három nagy témában írta ki a GM: turisztikai termékfejlesztésre, a turisztikai rendezvények és a marketingtevékenység támogatására.
Külön említést érdemel a pályázatok közül a balatoni fürdőzés feltételeinek minőségi javításának, a közterületi higiénés és a korszerű strandi vagy települési játszóterek létesítésének, fejlesztéseknek támogatása, vagy a tóparti sávban működő szállodák minőségi fejlesztésének támogatása.
Az egészségturizmus alprogram keretében a termál- és gyógyfürdők, valamint a hozzájuk kapcsolt szálláskapacitás fejlesztésének támogatásáról is nemrég döntött a miniszter. A szakmai bíráló bizottság javaslata alapján mintegy 2 milliárd forint támogatást kapott hat pályázó.