Az ünnepséget a keszthelyi városháza dísztermében tartották október 1-jén, az együttműködési megállapodást Bunta Levente és Ruzsics Ferenc polgármesterek írták alá.
Az erdélyi várossal több mint 4 évre visszatekintő élő kulturális kapcsolatot ápol Keszthely. Számos székelyudvarhelyi képzőművész – fotó, festészeti, tűzzománc – kiállítási anyagának adott otthont a Balaton Kongresszusi Központ és Színház. 2007-től minden évben tűzzománc tábort szervezett a Goldmark Károly Művelődési Központ, a Székelyudvarhelyi Művelődési Központ együttműködésével.
2007 májusában Erdély egyik legkiemelkedőbb hagyományőrző rendezvényére, a Szejke-Fesztiválra utazott a Tátorján és a Gyenes Néptáncegyüttes a Goldmark Károly Művelődési Központ delegációjának kíséretében. 2009 májusában a Nagyváthy Néptáncegyüttes öregbítette a fesztiválon Keszthely hírnevét. 2009-ben kiállítás nyílt Székelyudvarhelyen fiatal keszthelyi művészek munkájából, Burucs Szabolcs képzőművész és Benke Zoltán fotográfus alkotásaiból. 2010. január 24-én székelyudvarhelyi fotósok kiállítása nyílt a Balaton Kongresszusi Központ és Színházban, 2010. augusztus 20-án a „Láthatatlan férfi” c. kiállítás érkezett a Balatoni Borok Házába.
Megszületett a megállapodás
A nagy érdeklődésnek és a kibontakozó kulturális kapcsolatoknak köszönhetően 2009. szeptember 25-én a Goldmark Károly Művelődési Központ képviseletében Csengei Ágota igazgató, valamint a Székelyudvarhelyi Művelődési Központ nevében Elekes Gyula igazgató intézményi együttműködési megállapodást írt alá.
A két település közötti kölcsönösen jó viszonynak köszönhetően a két polgármester között májusi személyes találkozójukon fogalmazódott meg a testvérvárosi együttműködés lehetősége, melyet a keszthelyi képviselőtestület szeptember 24-ei ülésén hagyott jóvá.