Többek között ez derült ki az RBC Capital Markets megrendelésére 440 cég- és bankvezető körében készített Economist Intelligence Unit (EIU)-felmérésből - írja a Világgazdaság.
A megkérdezettek 50 százaléka úgy véli, hogy 2013-ra egy vagy akár több ország – Görögország, Portugália, Spanyolország és Írország – is elhagyhatja az euróövezetet. Ezek az államok kényszerűségből, a mélyülő problémák és a növekvő eladósodottság miatt távoznának, s az első Görögország lehet. Ezen túlmenően még Németország kilépésére is lát esélyt a megkérdezettek harmada, ám Berlin önként hagyhatja el az EU jelenleg 16 országát tömörítő euró-csoportot. Ennek oka megítélésük szerint alighanem az lesz, hogy végleg megrendül a németek bizalma az eurózóna iránt.
A felmérés során rákérdeztek arra is, hogy számolnak-e a cég- és bankvezetők az övezet teljes összeomlásával. A megkérdezettek több mint 36 százaléka válaszolt igennel erre a kérdésre, mégpedig úgy, hogy legalább 25 százalékos esélyt lát ennek bekövetkeztére a következő három évben.
A világ üzleti köreiben egyre nő az aggodalom amiatt is, hogy az adósságproblémák szétzúzó ereje az euróövezetről átterjedhet a globális gazdaságra is. A G20 országcsoport esetleges fizetésképtelenségével kapcsolatban a válaszolók további legnagyobb esélyesként elsőre ismét egy eurózónatagot jelöltek meg, mégpedig Olaszországot. Utána Argentína, Törökország, Mexikó és Oroszország következne a sorban, majd az EU újabb meglepetéseként Nagy-Britannia. A megkérdezettek 67 százaléka véli úgy, hogy a következő tizenkét hónapban folytatódik az euró gyengülése.