Született:
„Nem gondolja, hogy ez egy indiszkrét kérdés?!” Annyit azért megtudhatunk, hogy Budapesten. Múltjukat: családját, s az ott kapott értékeket őrzi. „Erős a kötődés, mélyek a gyökerek.” Az apai ág felvidéki szobrász-művész család. Ükapja, dédapja is az volt; a Közgazdasági Egyetem külső homlokzatán lévő szobrokat például ők készítették. „Dédapám a millenniumi építkezésekre jött Pestre. A Benczúr utca 12.-ben építette fel házát, ma is megvan, a legöregebb épület az utcában. Ott nőttem fel; akkor, kertje volt korábban, hogy elért egészen az Andrássy útig.” Nagyapja bankigazgató, társadalmi munkában meg a Városligeti Műjégpályaegylet elnöke. Apja gépészmérnök. „Nagyon szerényen élt, szinte nem is tudhattunk újításairól, vagy arról, hogy könyvet is írt. Volt egy ikertestvére, sajnos már mindketten meghaltak.” Szijjártó Györgyinek is van ikertestvére: Judit, a Lakáskultúra újságírója, s a családhoz tartozik két évvel idősebb bátyjuk, aki gépészmérnök.
Iskolák:
Általánosba a Szív utcába, gimnáziumba a Kölcseybe járt. „Egyfajta védőburokban nőttem fel. Nagy könyvtárunk volt, nagyon tisztességesen, az értékekre figyelve neveltek.” A Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán idegenforgalom szakon végez, pedig: „művészettörténész szerettem volna lenni.”
Nyelvismeret:
Német nyelvterületen dolgozott évtizedekig. A franciát most frissíti fel, az angolt pedig most fejleszti tovább. „Állandóan fejlődni kell!”
Munkahelyek:
A Camping Club előadója, majd a Sportszálló helyettes üzletvezetője. De: „a szálloda nem igazán az én világom...” 15 éven át a Cooptouristnál dolgozik: „a legnagyobb, a német piacot csináltam.” Férje munkája miatt négy évre kiköltöznek a Ruhr-vidékre, a kisebbik lány ott születik. Amikor hazajönnek, rövid ideig a Mavadhoz kerül, de hamarosan megbízzák: alakítsa meg az Österreich Werbung magyar irodáját. 14 év után Kraft Péter áthívja az MT Rt.-hez. Család: Férje egy német tulajdonú fémfeldolgozó cég ügyvezetője. Idősebb lánya közdazdaságit végzett, most projektigazgató, a kisebbik 21 éves, gazdasági főiskolára jár, viszont már férjhez ment.
– Milyen volt az élet a Benczúr utcában?
– Nagyapáékhoz rengetegen jártak, festők, építészek, művészek. Rokonunk Lyka Károly művészettörténész is, az utolsó magyar, aki találkozott Kossuthtal.
– Az apai ágról már sokmindent tudunk. Az anyai felmenők?
– Az egy másik regény... Az egyik ős Szebeni Antal, 48-as szabadságharcos; a Szarvas teret korábban Szebeni térnek hívták. A nagypapa az első háborúban vitézségi érdemrendet kapott, a másodikban félszáz zsidó életét mentette meg a tököli birtokán.
– Megbánta, hogy nem lett művészettörténész?
– Nem, hiszen az idegenforgalomban azért benne van a művészettörténet is, az emberek, a természet szeretete, a kreativitás. Kötődik a múlthoz is, az esztétikához is.
– Mit csinál a marketing igazgatóság?
– Mi szervezzük a magyar idegenforgalom nemzetközi marketingjét, mi határozzuk meg a marketingstratégiát.
– És az milyen?
– Éppen két nappal ezelőtt fogadta el az IT a kétéves tervet. Nagy munka volt, szeretnék kiemelni két embert abból a csapatból, amelyik elkészítette: Mezősi Csillát, a jövendő berlini képviselőt és Erdei Jánost, a bécsi képviselőt. Ez egy új szemléletű, vállakozásbarát terv, rengeteg újdonsággal.
– Például?
– Például, hogy a jelenlegi 17 külképviselet helyett, magyar információs pontokkal és új vezérképviseletekkel együtt, 4-5 éven belül 51 országban leszünk jelen.
– A januárban beígért leépítésekhez képest ez meglehetősen nagy változás. Mi történt?
– Kineveztek...
– Az MT Rt. költségvetésének döntő részét a marketingigazgatóság költi el. Mi a fő szempont?
– Hogy „eladjuk” Magyarországot. S akik ebben érdekeltek, azok értékelik ezt a munkát. Bár korábban ez nem volt divat, de elhatároztuk, és meg is valósítottuk, hogy a szakmát bevonjuk a tervezésbe, velük közösen alakítjuk ki céljainkat.
– Jut eszembe: ezen a héten döntenek az új idegenforgalmi logóról. Tudja, hogy nem találkoztam olyan szakmabelivel, akinek tetszett volna a kiírás?
– Lehet, hogy rossz társaságba jár...? Nekem, őszintén szólva, a korábbi szívecske nem tetszett. Valami maibbat akartam. Nagyon remélem, hogy sikeres lesz a pályázat, s az új logóval indíthatjuk a jövő évi kampányt. És szeretném az eddigi megszokott Magyarország-fotókat is lecserélni. A statikus beállítások helyett szeretnék érzelmeket, olykor humort is közvetítő, dinamikus felvételeket sugározni az országról.
– Nemigen utazgat...
– Bár most éppen megyek Osakába, Szöulba, ahol egy WTO-konferencia lesz, majd Szingapúrba – oda tervezünk egy magyar információs pontot –, de tényleg sokat dolgozom. A munka az önmegvalósításom egyik formája. A karrier soha nem érdekelt, az otthon kapott értékrendben ez nem szerepelt. Csak a munka, amire egész életünkben számíthatunk.