Ilyen látnivaló például az UNESCO által bioszféra-rezervátummá nyilvánított közép-szlovákiai Polana természetvédelmi terület. A vidék falvaiban nem ritka az önellátó gazdálkodás, sok helyen megőrizték a földművelés és a pásztorszállások tradícióját. A hegyek Európa egyik legnagyobb, kihunyt vulkánját rejtik maguk között. Az 1458 m magasan fekvő Zadna Polana hegycsúcsról derült időben látni lehet az Alacsony- és Magas-Tátrát.
Cierny Balogban erdei skanzen működik, az erdei ösvény mentén 40 állomáson keresztül ismerkedhetünk meg az ott élő növényekkel és állatokkal, valamint az erdőgazdálkodás múltjával és jelenével. A skanzenbe keskeny nyomtávú kisvasúttal is eljuthatunk.
A térséget évente körülbelül 18 000 turista keresi fel, de a helybéliek többnyelvű kiadványokkal és weboldallal szeretnék népszerűsíteni térségüket. A színes programok között szerepel a bicikli- és gyalogtúra, lovaglás, sziklamászás, sétarepülés, aranyásás, vadvízi evezés. Turisztikai információs irodák működnek Detvában, Cierny Balogban, Magyarországról az Alpesi Travel Utazási Centrum szervez csoportos és egyéni utakat a térségbe. Az iroda 10 éve foglalkozik síüdülések szervezésével, tapasztalataik alapján nem csak télen érdemes felkeresni a környéket – hangsúlyozta lapunknak Regős Pál, az iroda ügyvezetője.
A térség szálláshelykínálata széles körű. Idén újítják fel a három-, illetve egycsillagos Hotel Polanát, amelyben szauna, uszoda, szolárium, fitneszterem, masszázs, bowlingpálya is működik. Cierny Balogban állami támogatással új apartmanokat építenek. Különlegesség a Marek farm, ahol a vendégek részesei lehetnek a tanyasi élet szépségeinek. Gyerekek részére lovasiskola működik a farmon, pónikkal. A felnőttek is felfedezhetik a vidéket lóháton a környéken tenyésztett Hucul lovakkal.
A Garam vidékének központja Zólyom. A város kulturális élete gazdag, a várkastély udvarában rendezik meg minden évben a nemzetközi színjátszó- és operafesztivált.
Szlovákia tavasztól őszig Polanai életkép