Az Európai Unióban jelenleg a turizmussal kapcsolatban nincs egységes törvénykezés, ugyanez vonatkozik az egészségturizmusra és a gyógyturizmusra is. Ahány ország, annyi szabályrendszer, és annyiféle gyakorlat. A társadalombiztosítási és egészségbiztosítási szabályok is eléggé változatos képet mutatnak. Jellemzően kétféle egészségbiztosítási rendszer működik. Az egyik az ún. egybiztosítós rendszer, amelyet vagy önkormányzat irányít, vagy maga az állam (pl. Franciaország, vagy Magyarország). Emellett létezik az ún. több-biztosítós modell (pl. Németország), továbbá vannak olyan országok, amelyekben csak a rehabilitációt támogatják, és vannak olyanok, amelyekben a prevenciós szolgáltatások egyes szegmenseit is. A legtöbb országban jelenleg az egészségbiztosítási rendszer válságban van. Az egészségbiztosítási kasszák jó részét elfoglalja és kiüríti a gyógyszertámogatási rendszer – Európa elöregedőben van, egyre több a nyugdíjas, egyre kevesebb a munkavállaló. Ebben a helyzetben nagyon nehéz a fürdőügyi szolgáltatások megfelelő szintre hozása az egészségbiztosítási rendszeren belül. A pénz hiánya miatt a közfürdőkben, és a szállodai fürdőkben végzett szolgáltatások támogatása másodlagos, szinte névleges. Ráadásul a gyógyvizekkel és termálvizekkel kapcsolatos gyógymódokat, balneológiai kezeléseket a legtöbb országban nem is ismerik. A gyógyfürdők a hazai prevenciós rendszerből is kimaradnak. A szabályozás kifejezetten csak a rehabilitációt említi és egyformán vonatkozik a közfürdőkre és a gyógyszállodákban található gyógyfürdőkre is. A gyógyszállodákban található gyógyfürdőket, illetve -kezeléseket igénybe vevők nagy része a szállodában lakik. A Széchenyi-Terv segítségével sok jó színvonalú közfürdő, és szállodai fürdő, gyógyászati centrum épült, amelyek kihasználtságának növeléséhez a tb-támogatás növelése segítséget nyújtana.
Támogatási rendszer
Jelenleg a tb-támogatás összegének csak egy egységes rendező elve van, a támogatás összege attól függ, hogy a fürdő országos, regionális, vagy helyi. A tb-támogatási rendszer nem veszi figyelembe a fürdők és gyógykezelések színvonalát, az ehhez kapcsolódó szellemi erőt, felkészültséget stb. Erősíteni kellene a belső piacot, a nyugdíjasok a fürdőszolgáltatásokat és kezeléseket nehezen tudják igénybe venni. Ez segítené a fürdők és szállodák szezonon kívüli kihasználtságát is. Erősíteni kell az ún. vállalati – civil egészségpénztárak szerepét. Össze kellene kapcsolni a kötelező társadalombiztosítást az ún. kiegészítő biztosítással. A beteg választhat a különböző színvonalú gyógyfürdő kezeléseket nyújtó egységek között. Támogatott fürdőgyógyászati ellátások: gyógyvizes gyógymedence, gyógyvizes kádfürdő, iszappakolás, súlyfürdő, szénsavas fürdő, orvosi gyógymasszázs, víz alatti vízsugármasszázs, víz alatti csoportos gyógytorna, komplex fürdőgyógyászati ellátás, 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás.
Uniós lehetőségek
A német biztosítók ma már lehetővé teszik, hogy európai uniós tagsággal rendelkező országokban a német állampolgárok kezeltethetik magukat. Ennek feltétele, hogy a magyarországi fürdő vagy szálloda szerződést kössön a német biztosítóval. Mivel Németországban egyre szűkül a pénztárak által finanszírozott kezelések köre, és az egészségügyi ellátások drágulnak, a magyarországi gyógykezelések, az árelőnyünk miatt előtérbe kerülnek. Az EU kapui megnyíltak, és előbb-utóbb több ország megnyitja állampolgárai előtt a lehetőségeket, ezért a legjelentősebb magyarországi gyógyszállodák vezetőinek kezdeményezésére létrejött egy szakmai együttműködés, mely jelenleg 17 magas kategóriájú szállodát foglal magában. Így született meg a Gyógyszállodák Aranykönyve, melynek célja a hazai gyógyturizmus népszerűsítése. A kötetet Ausztria, Németország és Svájc egészségpénztáraihoz juttatjuk el. Van is mit eladnunk Magyarországon, mert ilyen komoly fürdőgyógyászati, spa komplex rendszer, mint ami Magyarországon található, Európában nincsen. Hévízen négycsillagos szállodából 200 feletti szobaszámmal 7 négycsillagos, világszínvonalú szálloda működik.