A regionális operatív programok hét évre tervezett forrásaiból a turizmus közel 17 százalékos részesedéssel rendelkezik, amely mintegy 305 milliárd forintnak megfelelő összegű közösségi támogatás lehívását teszi lehetővé.
A regionális operatív programok a pályázati rendszeren keresztül a turisztikai termékek és attrakciók fejlesztésére, kereskedelmi szálláshelyek mennyiségi és minőségi fejlesztésére, valamint a térségi desztináció menedzsment szervezeti hátterének megteremtésére és fejlesztésére, marketing tevékenységre, továbbá a turisztikai szektor szereplői közötti együttműködés erősítésére nyújtanak támogatást.
Az egyes régiók turisztikai prioritásai komplex megközelítésűek és tartalmukat tekintve döntően megegyeznek, jóllehet az egyes beavatkozási területek különböző súllyal jelennek meg. A három pillért az attrakciófejlesztés, a turisztikai fogadóképesség javítása, valamint a szervezetfejlesztés jelentik.
A turisztikai termék- illetve attrakciófejlesztésen belül a hazai turisztikai kínálat központi elemei, így az egészségturizmus, a kulturális- és örökségturizmus, illetve az öko-, és az aktív turizmus számítanak kiemelt területeknek.
A turisztikai fogadóképesség javításának keretén belül elsősorban meglévő kereskedelmi szálláshelyek és szolgáltatásaik minőségi és/vagy mennyiségi fejlesztése támogatható, ugyanakkor egyes régiókban lehetőség nyílik új három- és négycsillagos kategóriájú szállodák építésére is a kiemelt ún. desztinációs területeken. Ezen konstrukció keretében támogatható a konferencia és kongresszusi helyszínek infrastruktúrájának fejlesztése is.
A turisztikai desztináció menedzsment témakörben támogatható többek között a szervezetfejlesztés, a turisztikai termékfejlesztési programok és projektek koordinálása, az elektronikus foglalási és turisztikai attrakciókat, szolgáltatásokat bemutató tájékoztatási informatikai hálózati rendszerek létrehozása, valamint a turisztikai vállalkozások teljes körű információellátása és a regionális turisztikai marketingtevékenységek támogatása is.
Az akciótervek indikatív előrejelzései alapján a turisztikai attrakciófejlesztés területére a következő kétéves időszakban 57 milliárd forint támogatási összeg áll rendelkezésre, amelyből mintegy 260 attrakciófejlesztés valósulhat meg. A turisztikai szolgáltatásfejlesztés területére ugyanezen időszak alatt 28 milliárd forintos fejlesztési forrásból 130 pályázó támogatása tervezhető. A desztináció menedzsment beavatkozásra a kétéves akciótervek közel 4,3 milliárd forintot tüntettek fel, s körülbelül 50 sikeres projekt lesz indítható ebből a keretből.
Az attrakciófejlesztési pályázatok október elején jelentek meg, a turisztikai fogadóképesség javítását célzó kiírások megjelenése november elejére várható, míg a szervezetfejlesztési pályázatok előreláthatólag 2008 elején kerülnek kiírásra.
Az attrakciófejlesztési pályázatok benyújtása 2007. november 26-tól 2008. február 1-ig lehetséges. (A pályázatok keretösszegét, az eljárásrendet, a támogatható tevékenységeket, a támogatási intenzitást és a támogatás maximális mértékét a Mellékletben található táblázat foglalja össze.)
A kiemelt projektekről, vagyis a stratégiai vagy regionális jelentőségű fejlesztési beruházási tervekről a kormány egyedileg dönt. Ezen kiemelt projektek előkészítésére és megvalósítására a régiók a 2007-2008-as regionális akciótervek támogatási keretéből mintegy 65 milliárd forintot fordíthatnak. Az attrakciófejlesztési támogatások így a kiemelt projektekkel együtt az alábbiak szerint összegezhetőek: (57+65= 122 milliárd forint).
A Balatoni turisztikai régió esetében külön fejlesztési területek és hozzá kapcsolódó források lettek elkülönítve a három érintett régió turisztikai fejlesztésekre szánt forrásaiból. A rendelkezésre álló jogszabályok és irányelvek nyújtotta mozgástéren belül maradva e megoldás lehetőséget biztosít a – területiség és a turizmusfejlesztés szempontjából speciális igényeket támasztó – fejlesztései elképzelések megvalósítására.
Tekintettel arra, hogy az elmúlt időszakban végrehajtott fejlesztéseknek köszönhetően a Balaton Kiemelt Üdülőkörzetben a vendégfogadás feltételei mind mennyiségi, mind minőségi tekintetben biztosítottak, illetve, hogy a Balaton környékén megvalósuló profittermelő beruházások közpénzekből történő támogatása a vendéglátás esetében nem indokolt, – a többi régiótól eltérően – a fogadóképesség javítása nem támogatható.
Mellékletek
Az ábrák nagyításához kérjük kattintson az olvasni kívánt képre, táblázatra.