November végén a felújított Károlyi Palotában került sor arra a sajtótájékoztatóra, amelyen bemutatták a 21. Budapesti Tavaszi Fesztivál frissen megjelent programfüzetét, és ismertették a főváros 68 helyszínén zajló több mint 200 produkció nevezetesebbjeit.
A fesztivál központjában jövőre is a külföldi turistákat is nagy számban vonzó zene – a zenekari hangversenyek, a kamaraestek, az egyházi zenei, az opera- és az operett-előadások–, valamint a táncművészet produkciói állnak.
Mint azt Budai Zoltán, a GM turisztikai helyettes államtitkára elmondta, a BTF kiváló alkalom arra, hogy a magyar kultúra magas színvonalon bemutatkozzon a külföldi turistáknak és a hazai közönségnek. A fesztivál indulásakor nem titkolt célja volt, hogy a kora tavaszi időpontban minél több turistát vonzzon a fővárosba. Ennek a feladatának maradéktalanul eleget tett, s ma már az ország legnagyobb kulturális rendezvénysorozatának számít. Fontosságát elismerve a GM, több mint 140 millió forinttal támogatja a rendezvényt. (2000-ben 80 millió Ft volt a támogatás összege.)
Schiffer János főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy 2001-ben emelkedik a színházi előadások száma, és felhívta a figyelmet a külföldről érkező vendégművészek produkcióira, valamint Kurtág György 75., Jancsó Miklós 80., Faludy György 90. születésnapjának megünneplésére.
Devich János az NKÖM részéről a gazdag zenei programról szólva kiemelte, hogy a fesztivál környezete, a főváros szépsége is közrejátszik a BTF sikerében.
Egyébként a főváros és az NKÖM is 100-100 millió forinttal támogatja a rendezvénysorozatot, amelynek fő szponzora a Siemens Nemzeti Vállalatcsoport.
A komolyzenei koncertek közül kiemelkedik a nyitóest, amelyen a BKK-ban Msztyiszlav Rosztropovics a Liszt Ferenc Kamarazenekarral ad közös műsort. Nagy érdeklődés előzi meg a mannheimi Nemzeti Színház zenekarának estjét a Zeneakadémián, ahol Fischer Ádám karmester vezényletével Mahler VII. szimfóniáját adják elő. Ugyancsak a mannheimiek előadásában és Harry Kupfer rendezésében mutatják be az Operaházban Wagner Trisztán és Izolda című alkotását. Különös érdeklődésre tarthat számot Leoncavallo Bajazzók című operája, amelyet a Fővárosi Nagycirkusz porondján, artisták közreműködésével mutatnak be március 23-án és 24-én.
Fontos szerepet kap a táncművészet is. A Thália Színházban március 26–30. között rendezik meg a II. Mandarin Fesztivált, amelyentíz magyar és külföldi együttes előadásában kerül színre Bartók Béla Csodálatos mandarinja.
Jövőre is lesz Operettfesztivál, a felújítás alatt álló Operettszínház helyett a Tháliában és a Madách Színházban tekinthetők meg az előadások.
Nagy érdeklődés előzi meg az irodalmi és színházi estéket. Március 28–29-én mutatkozik be a Petőfi Csarnokban a moszkvai Taganka Színház. Jurij Ljubimov rendezésében Peter Weiss Marat és Marquis de Sade tragikomédiáját láthatja az érdeklődő közönség.
A szabadtéri programok közül kiemelkedik a „Tavaszünnep”. Március 17–24-én a Lánchídtól a Hősök teréig tart a táltos és a keresztény kultúra szimbólumait felvonultató menetszínház, gólyalábasok, óriásbábok, táncosok és zenészek közreműködésével. Március 31-én a Vörösmarty téren „Télbúcsúztató – tavaszköszöntő játékot” láthat a nagyérdemű. Számos kiállításra is sor kerül a főváros nagy múzeumaiban és galériáiban.
Jancsó Miklós 80. születésnapját az Örökmozgó Filmmúzeumban filmjei bemutatásával ünneplik meg. Az eseményre hivatalos Bernardo Bertolucci, Andrzej Wajda és Nyikita Mihalkov, akiknek filmjeit is vetíteni fogják.
A fesztivál eseményeire a jegyek december elejétől kaphatók.
Újdonság, hogy a BTF szervezője, a Budapesti Fesztivál Kht. közönségszolgálata karácsonyi meglepetésként 1000 forintos vásárlási utalványt adott ki. Ezeket két helyen, a Broadway Jegyirodában (VI., Nagymező u. 19.) és a Rózsavölgyi Zeneműboltban (V., Szervita tér 5.) lehet megvásárolni. Újdonság a jegyértékesítésben a last minute akció: az előadások előtt fél órával az aznapi Népszabadságban feltüntetett helyszíneken 50 százalék kedvezménnyel vásárolhatnak jegyet azok, akik az újságot bemutatják a pénztárnál.