A Balatonhoz hasonlóan a Tisza-tónak is az a fő problémája, hogy rendkívül rövid az idegenforgalmi fő szezon. A legnagyobb alföldi tó partján a települések különféle taktikákkal próbálják meghosszabbítani a nyári üdülőszezont.
Abádszalókon gondoltak egy merészet, s modern, az igényes turisták igényeit is kielégítő termálközpont építésébe kezdtek. Az első lépéseket már megtették ez irányba, elkezdődött a projekt szervezése, sőt a kiszemelt területen már a tájat rendezik. A Tisza-tó szomszédságában, a szabadvízi strand mögött építettek egy melegített vizes fürdőt, amelyen ottjártunkkor már az utolsó simításokat végezték a munkások. Aki nem szereti az élő vizet, vagy a fő szezon előtt vagy utána érkezik, az is fürdőzhet ezt követően Abádszalókon.
De az újabb strandfürdőnél sokkal nagyobb projekt is körvonalazódik a nagyközségben, amiről Szabó István alpolgármesterrel, a Tourinform iroda vezetőjével beszélgettünk. „Jó adottságokkal rendelkezik a Tisza-tó, törekedni kell az elő- és utószezon, esetleg a téli időszak jobb hasznosítására is. Ezért tovább kell fejleszteni a kínálatunkat” – foglalta össze a község célkitűzését az idegenforgalmi szakember.
Két termálkútja van Abádszalóknak. Erre alapozva első lépésként alakítottak egy kétszemélyes részvénytársaságot. „A hagyományos termálfürdős szolgáltatások mellett bizonyos gyógyászati, rekreációs kezeléseket szeretnénk meghonosítani a felépítendő fürdőközpontban. Természetesen megfelelő színvonalú szálláshelyről is gondoskodnunk kell a vendégek számára. Amennyiben eredményt hoz a projekt, akkor hosszú távon szeretnénk gyógyvízzé nyilváníttatni a termálvizet. Nyáron azonban továbbra is a természetes vizű strand lesz a kínálat középpontjában” – mondta Szabó István.
Azzal is tisztában vannak, hogy a fürdés, a szállás és az étkezés mellett sportolási, szórakozási lehetőséget is biztosítani kell a településen. A már most is igen népszerű motorcsóna-kázás és jetskizés mellett lépéseket tettek, tesznek a vitorlázás életre keltésére. A strand szomszédságában már épül a jachtkikötő.
A beruházással kapcsolatban konkrét összeget nem mondott Szabó István, azt viszont készségesen megerősítette, hogy milliárdos nagyságrendről van szó, ami három tételből áll össze. Az első a tulajdonosok önrésze (az önkormányzat értelemszerűen elsősorban ingatlannal szállna be), második a Széchenyi terv keretében szerezhető állami támogatás (a hajdúszoboszlói kormányülésen a honatyák döntöttek a termálturizmus kiemelt támogatásáról), a harmadik forráscsoportot a magánbefektetők jelentik. Az utóbbiak akár külföldiek is lehetnek. Arról nem esett szó, de nyilván nem hátrány, hogy a térség országgyűlési képviselője Varga Mihály, a pénzügyminiszter.
A beruházásra kiszemelt területen jelenleg tájrehabilitáció folyik, amelynek fedezetére 70 millió forint támogatást nyertek a Környezetvédelmi Minisztériumtól. Amennyiben létre jön az üzlet, akkor ezt a területet apportálja majd az önkormányzat a beruházásba. A foglalkoztatási alap támogatására is számítanak, mivel száznál is több új munkahelyet teremtenének, ráadásul nem csak a 6 hetes nyári fő szezonra. Ehhez már alpolgármesterként tette hozzá Szabó István, hogy télen a 30 százalékot is túlszárnyalja a munkanélküliségi ráta a nagyközségben, ami nyáron, köszönhetően a turizmusnak, lemegy 18-20 százalékra. Jelentős eredmény lenne számukra a munkahelyteremtés.
Az alpolgármester érdeklődésünkre elárulta, hogy 100 százalékosan biztos a termálfürdő felépítésében. Amennyiben tényleg megvalósul a beruházás, Abádszalók vitathatatlanul a Tisza-tó fővárosává válik.