A beruházás 2009 áprilisában indult és várhatóan 2010 júliusára befejezéséhez ér. Magyarországon mindeddig nem volt példa arra, hogy az állami erdőkben a hagyományosan zajló erdészeti tevékenység mellett végzett természetvédelmi munkálatokat európai uniós pályázati kiírások segítették volna. Az Ipoly Erdő Zrt. élőhely-megőrző természetvédelmi projektjével összesen 199.700.640 forint vissza nem térítendő támogatást nyert. A projekt összköltsége: 221.889.600 forint.
Ezzel a lépéssel a Társaság a hazai erdőgazdálkodók sorában az elsők között kezdheti el, és valósíthatja meg uniós támogatásból a szakma és a civil szervezetek aktív támogatását élvező természetvédelmi fejlesztési célú programját. Hasonló jellegű természetvédelmi programot valósít meg a Pilisi Parkerdő Zrt. a Duna túloldalán. A projekt keretében megvalósításra kerülő tevékenységek: élőhelyek természeti értékének megőrzését szolgáló beruházások, élettelen természeti értékek megőrzését szolgáló beruházások, környezettudatosság erősítésére irányuló tevékenység, természetvédelmi célú tanösvények kialakítása, tájékoztató infrastruktúra kialakítása.
A program május 14-ei ünnepélyes nyitórendezvényén az Ipoly Erdő Zrt. munkatársai ismertetik a projekt részleteit, majd a résztvevők terepjáróra szállva bejárják a Nagymarosi Gesztenyést – ahol tanúi lehetnek az első konkrét növény-egészségügyi beavatkozásnak.
A pályázat összefoglaló adatai:
- Pályázati konstrukció: KMOP - 3.2.1/A
- A projekt címe: Erdészek a természetért – Élő és élettelen természeti értékek megőrzését, rehabilitációját szolgáló beruházások az Ipoly Erdő Zrt. területén
- Projekt összköltség: 221.889.600.- Ft, megítélt támogatás: 199.700.640.- Ft
- Megvalósítás: mintegy 200 helyszínen a Börzsöny, a Naszály és a Cserhát-hegység területén, a Közép-Magyarországi Régióban
- Megvalósítás időszaka: 2009. április – 2010. augusztus
- Megvalósítási helyszín védettségi szintje: országos jelentőségű védett terület, NATURA 2000 terület és helyi védett terüle.