A diplomata elmondta, hogy a tüntetésekkel kapcsolatban magyar állampolgár még nem kért segítséget a magyar külképviselettől, amely változatlanul azt tanácsolja a magyar állampolgároknak, csak a legsürgősebb esetben utazzanak Bangkokba és Thaiföld azon részeibe, ahol a kormány szükségállapotot rendelt el. A nagykövet hozzátette, hogy a hatóságok elsősorban a hadsereg bevetésével számolták fel a Bangkok központi terein két hónapja tartó tüntetést: páncélozott járműveket vetettek be, éles lövedéket használnak, meglehetősen sokan meghaltak, megsebesültek.
A diplomata szerint a fordulópont egyben azt is jelenti, hogy egyelőre kudarcot vallottak a helyzet kompromisszumos rendezését célzó törekvések. A nagykövet szerint a szétszóródott ellenállók - fenyegetéseiknek megfelelően - felgyújtják Bangkok különböző középületeit. Vidéken, ahol eddig viszonylagos nyugalom volt, a bangkoki események hírére az ellenzéki vörösinges tüntetők szimpatizánsai - akik egyes körzetekben, főleg északon, északkeleten többségben vannak - középületeket foglalnak el, párhuzamos hatalom kiépítésére törekszenek.
A bangkoki tüntetések némi zavart okoztak a magyar nagykövetség működésében, mert sokan nem tudják megközelíteni az épületet. A külképviselet erősen korlátozta konzuli tevékenységét, mert a helyi alkalmazottak sem tudtak bemenni munkahelyükre: olyan helyeken laknak, ahol harci cselekmények folytak. A nagykövet szerint azonban semmi sem indokolja, hogy a nagykövetség - most, amikor a legnagyobb szükség van rá - beszüntesse tevékenységét. Bangkokban sokan panaszkodnak arra, hogy megszűnt az áramszolgáltatás. A városban most árnyékban 35-36 fok van, éjszaka sem megy a hőmérő higanyszála 31-32 fok alá, az áramszünet szinte elviselhetetlen állapotot teremt - érzékeltette a nagykövet röviden az életkörülményeket. (MTI)