A Demsus (Densuş) és Steja (Şteia) közötti 2,3 kilométeres szakaszon 9 tájékoztató jellegű hirdetőtáblát helyeznek el, melyeken gazdag információkkal szolgálnak a turistáknak a vulkanikus tevékenységről és annak hatásairól - írja a Nyugati Jelen.
A táblák elkészítését és felállítását a demsusi önkormányzat finanszírozza, a tudományos információkat pedig a Bukaresti Egyetem földtanintézeti kara biztosítja. A hátszegi dinoszaurusz park tudományos oldalát ugyanis a fővárosi egyetem kezeli, az ásatásokat is ők végzik.
65 millió évvel ezelőtt a Hátszegi-medence sziget volt, melyet jelentős vulkanikus tevékenység, gyakori kitörések jellemeztek. Az akkori kitörések maradványai, mindenekelőtt megkövesedett láva, most is megtalálhatók a medencében.
Szintén akkori sziget jellegéből kifolyólag a rajta élő dinoszauruszok kisebb méretűek, amolyan törpe dinoszauruszok voltak, maradványaikat még báró Nopcsa Ferenc találta meg 1895-ben (a bécsi egyetemen ő volt dinótudomány atyja). A Hátszegi-medencében talált, többnyire növényevő dinoszauruszok egyik alfaját Magyaroszaurusz Dacikusznak nevezte el a századfordulón.
A csütörtökön induló új tematikus túra immár a harmadik a hátszegi dinoszaurusz parkban. Az első a dinók völgye Őraljaboldogfalva és Szibisel (Ohaba Sibişel) falvak között, ahol a legtöbb dinócsontot és tojást találták, a másik pedig a térség középkori történelmét mutatja be Felsőszállás falu központtal - számol be az újdonságról a Partium és Dél-Erdély online napilapja.
További információk a Hátszegi-medence dínóiról és a térségről: www.geopark.go.ro.