A kutatással arra kérdésre keresték a választ, hogy vajon mennyire népszerű és elfogadott a tejtermékek fogyasztása hazánkban és mit tudnak róluk a szülők, és mi jellemzi az iskoláskorú gyerekek étkezési kultúráját. A válaszadók – azok a 25–49 éves kor közötti anyukák, háziasszonyok voltak, akiknek 6–15 év közötti gyermekük van és vállalták az adatkitöltést.
A kutatásból kiderül, hogy a 6–15 év közötti fiatalok gyakrabban fogyasztanak tejterméket, mint húst, felvágottat vagy friss gyümölcsöt, zöldséget. A fiatalok közel négyötöde fogyaszt napi rendszerességgel tejterméket, többségük, akár több napszakban is így tesz. A 6–15 év közötti fiatalok legfőbb fehérjeforrása a tejtermékek köre, melyek közül a legnépszerűbb a tej. A vizsgált korcsoport 71 százaléka napi rendszerességgel fogyaszt tejet. A legmagasabb arányban tejtermékeket fogyasztanak a fiatalok, mégis az édesanyák több mint harmada véli úgy, hogy a jelenleginél több tejet kellene gyermekének napi étrendjébe beépítenie.
A válaszadó édesanyák véleménye szerint a 6–15 év közötti fiatalok 28 százaléka hasonló mértékben fogyaszt egészségtelen ételeket, mint egészségest, további 6 százaléka a fiataloknak pedig kifejezetten egészségtelenül táplálkozik. Szerintük összességében az iskoláskorú fiatalok harmada fogyaszt nagymértékben egészségtelen ételeket. Viszont a tej vs. gyümölcs, gyümölcslé gyermeküknél preferált fogyasztásnál viszont inkább a gyümölcsök és gyümölcslevek mellett tették le a voksukat, a kutatási eredményeink alapján ez azzal is magyarázható, hogy míg tejterméket az iskoláskorú fiatalok 79 százaléka fogyasztja napi rendszerességgel, addig gyümölcsöket mindössze 55 százalékuk.
A Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet dietetikus szakértője is megerősíti, hogy a gyerekeknek több tejterméket lenne szükséges fogyasztaniuk. Mint Vági Zsolt az intézet ügyvezető igazgatója elmondta, az iskoláskorúak fehérjeszükséglete messze meghaladja a felnőttekét – ez azt jelenti, hogy a gyermekeknek arányaiban több tejre, tejtermékre, tojásra és húsra van szüksége, mint a felnőtteknek. A fiatalok étrendjének kialakításakor ezért a gondos édesanyának sok mindenre ügyelnie kell. Szervezetének sok építőkőre van szüksége, hiszen nemcsak fenntartania, hanem mindig építeni is kell fejlődő szervezetét; a gyermek állandóan fejlődik, erősödik, gyarapodik és növekszik.
A szakértő tehát azt ajánlja az általános iskolás gyerekek naponta fél liter tejet vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejterméket fogyasszanak – ugyanis a tejben lévő vitaminok és tápanyagok nélkülözhetetlenek a fejlődő szervezet számára, főleg a csontok növekedését segítik elő. Az Intézet ajánlása szerint ez az ajánlott mennyiség naponta egy körözöttes kenyérnek vagy 1-1 pohár joghurtnak vagy tejnek felel meg. A dietetikus hangsúlyozza, hogy a tejfogyasztás és a gyümölcsléfogyasztás a táplálkozási szükségletek két külön szeletét elégítik ki. Míg a tejfogyasztás a kalcium, fehérje és egyéb tápanyagok bevitelére szolgál, addig a gyümölcslevek nagy víztartalmuknál fogva a folyadékpótlást segítik elő, esetleg vitaminokat juttathatunk segítségükkel a szervezetbe. Természetesen nem megfelelő egyik véglet sem, a tej nem javasolt szomjoltásra, a gyümölcslevek pedig nem tartalmaznak kalciumot, fehérjét, ellenben cukrot általában igen.