A főosztály munkatársai vállalják, hogy a megvalósítható projektekhez a későbbiekben befektetőket keresnek. A szakember hangsúlyozta, hogy a napokban arról egyeztet kollégáival, hogy ne csak a nyertes beruházások, hanem a pályázó projektek előkészítésére is ismét lehessen támogatásokat nyerni, ahogy arra a megszüntetett Pályázat Előkészítő Alap lehetőséget kínált.
Molnár László, az Econoconsult Kft. ügyvezető igazgatója egy részben már megvalósult beruházás példáján szemléltette a turisztikai fejlesztések sikerének titkát és azok buktatóit.
Lipcsei Gábor, az Óbuda-Újlak Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy számos felső kategóriás hazai hotel fejlesztése után az elmúlt egy évben elkészítették egy nyugat-magyarországi óriásberuházás műszaki megvalósíthatósági tanulmányát. A 100 hektárra több szállodával, egy fürdővel, egy golfpályával és számos vendéglátóegységgel tervezett Principiális Spa Resort megtervezésére és engedélyeztetésére magyar magánszemélyek adtak megbízást, akik akkor vágnak bele a fejlesztésbe, ha biztosítva látják az uniós támogatással is kiegészülő finanszírozást, a közlekedési infrasturktúra fejlődését a térségben, és azt, hogy a létesítményben magasan kvalifikált személyzetet tudnak majd foglalkoztatni, ami elsősorban a munkaerőpiac függvénye – véli Lipcsei.
Nagymaros is nagyszabású idegenforgalmi álmokat dédelget: háromszor írtak ki pályázatot egy Duna-parti telek értékesítésére és hasznosítására, amelynek közelében nemrégen 50-60 0C-os melegvizes termálkutat is fúrtak. Bíznak benne, hogy ősszel valamelyik pályázóval nyélbe üthetik az üzletet. A kandidálók közül többen is 4-5 csillagos, termálvizes wellness hotelt húznának fel a területre. Folyamatban van a településen működő 4 jachtklub nemzetközi szintű beépítetése is, 2,5 méter mély beállásokkal. Az önkormányzat igyekszik költésre bírni a településen áthaladó Eurovelo kerékpárúton közlekedő turistákat a vendéglátóipari szolgáltatások fejlesztésével, és azt is tervezi, hogy földrajzi adottságait kihasználva megteremti a hegyi kerékpározás hagyományait.
Rácalmáson folytatódik a sikertörténet az önkormányzat tervei alapján. A Jankovich-kúria műemléképületét 2006-ban 400 millió forintos ráfordítással, 10 százalékos önrésszel renoválta és konferencia- és rendezvényközponttá alakította az önkormányzat, 2007-ben pedig 500 millió forintból, 2,5 százalékos önrész felhasználásával a kúriához tartozó gazdasági épületben ökoturisztikai fogadóközpontot hozott létre, a közeli ártér természetvédelmi területén pedig egyebek között tanösvényt, kerékpárutat, madárvártákat és csónakkikötőt épített. Az előbbihez Phare, az utóbbihoz ROP-os pályázatokon nyert támogatást. 2007 januárjában befektetők bevonásával egy magas színvonalú, 25 lakóegységből álló butikhotel is megnyitotta kapuit a kúriához tartozó melléképületben, amely a tervek szerint 2009-ben megduplázza jelenlegi szobakapacitását és wellness részleggel is bővül, ahol a tavaly fúrt termálkút 38 0C-os vizét hasznosítják majd. Jövőre, illetve 2010-ben a kúriához tartozó valamennyi épületet felújítják, és egy alacsonyabb kategóriájú szálláshelyet is kialakítanak a bakancsos turisták fogadására. A helyhatóság 2009-ben a műemlék-víztorony hasznosítását is végrehajtja, amelyet kilátóvá alakít. A rácalmási projektek eddig 35 új munkahelyet teremtettek – mondta el előadásában Varga Szabó Lóránt, a Jankovich-kúria Rendezvény és Turisztikai Központ igazgatója.
A Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács jövőre nyújt be Brüsszelben pályázatot a Ráckevei-Soroksári-Duna 34 milliárdos revitalizációjának támogatásáért. A Kohéziós Alapban is szereplő nagyprojekt a 60 kilométeres holtág vízminőségének javítását szolgálja. Az előzetes megvalósíthatósági tanulmányok szerint a tervezett intézkedésekkel a Duna Szigetszentmiklóstól délre újra fürdőzésre alkalmassá válik, amely együtt jár a horgász-, a vízi-, az evezős és az üdülőturizmus megélénkülésével.