A Körös-éri Tájvédelmi Körzet Bács-Kiskun és Csongrád megyében terül el; felöleli Kelebia, Ásotthalom, Mórahalom és Öttömös közigazgatási területét. A különleges növényvilág mellett (egyhajú virág, tartós szegfű, homoki kikerics, tarka sáfrány, pókbangó) a körzet hazánk és Európa egyik legritkább és egyben legveszélyeztetettebb emlősfaja, a fokozottan védett délvidéki földikutya élőhelyei is.
Fazekas Sándor beszédében kiemelte: a közvetlen kihalás szélére sodródott, rejtett életmódú rágcsálófajnak mindössze 300 egyede él az egész világon, ebből megközelítőleg 200 példány nálunk maradt fenn. Hozzátette: a tájvédelmi körzet létesítésének köszönhetően a fokozottan védett faj otthona oltalmat kap.
A Körös-éri Tájvédelmi Körzethez közeli, a határ túloldalán található Szelebényi-puszta és a Szabadkai-erdő szintén a délvidéki földikutya élőhelye. A vidékfejlesztési miniszter emlékeztetett arra, hogy a területek a szerbiai természetvédelmi szervek intézkedésének köszönhetően már ott is kiemelt oltalmat élveznek. Fazekas Sándor kiemelte: a földikutya védelme csak a két ország környezetvédelmi szerveinek határokon átnyúló együttműködésével valósítható meg eredményesen.
Boros Emil, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója megköszönte Szerbia környezetvédelmi szakembereinek munkáját, közreműködését a tájvédelmi körzet kialakításában. A meghívott vendégeket és a díjazottakat köszöntötte Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere is. A Föld Napja alkalmából Pro Natura Díjat, Pro Natura Emlékplakettet és elismerő okleveleket adott át Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár.
Forrás: Turizmus Online