Az első magyar király, Szent István udvarába egy kora őszi éjjelen hírnök érkezik. Háborúba indult a bizánci császár. Harci bárkákon ereszkedtek a Dunán Nándorfehérvár irányából. Kalocsa már elesett, az Szigethalmi ispánság az utolsó védelmi vonal, ami megvédheti Esztergom várát, és magát a királyt.
Az erődítményben élő magyar és varég harcosok rögvest megkezdik a védvonal megszervezését. Minden hadra fogható férfit felkészítenek alapvető fegyverforgatási fortélyokból. Körülbelül két napjuk lehet mindenre. A hadi gyakorlatok minden területre kiterjednek. Bajvívás, íjászat, vizi hadviselés, lovas felállások, harc alakzatban és egyénileg.
Sikerülhet e ilyen rövid időn belül hadrendbe állnia a magyar történelem egyik legszilajabb csapatának? A tábor és a várispánság apraja és nagyja sürög – forog. A kovácsok szítják a tüzet a vas edzéséhez, a malomban őrlik a kenyérhez szükséges gabonát, az asszonyok szövik az ingaljakat és, készül a mézsör és a puliszka, és még utoljára vígadnak egy nagyot a népek.
Pontosan 1000 évvel később ezeket a napokat élhetjük át újra a Szigethalmon. 2012. szeptember 8-9-én ahova minden érdeklődőt szeretettel vár az Emese Park a „Magyarok és vikingek Szent István udvarában” elnevezésű korismereti találkozóra.