Ódor Imre, a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltárának igazgatója az MTI érdeklődésére elmondta: a Pécs centrumának két legfrekventáltabb részét, a Széchenyi teret és a Király utcát összekötő romantikus stílusú udvart a porcelángyár-alapító Zsolnay család hozta létre 1859-1860-ban két épület megvásárlásával és mintegy ötvenméteres passzázs kialakításával.
A nagyváradi Aranysas-tömbhöz és a budapesti Párizsi udvarhoz hasonló, nürnbergi típusú kereskedésben üzletek és vendéglátóhelyek nyíltak. Az udvar névadójának, az Erdélyből Pécsre települt Nick Sámuelnek és családjának köszönhetően számos ínyencséget, és pilseni sört kóstolhattak a látogatók, így az udvar rövid időn belül népszerűvé vált a helybéliek és a turisták körében.
A kereskedés a második világháborút követő államosítás után fokozatosan veszített színvonalából, s állaga a 20. század végén annyira leromlott, hogy be kellett zárni.
Barna Béla, a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. vezérigazgatója azt mondta, hogy a rekonstrukció mintegy 20 millió forintba került, a munkálatok részeként korszerűsítették a fűtést, nyílászárókat cseréltek és rendbe tették az épületek homlokzatát is. Galéria nyílt az udvarban, az ingatlanokban működő üzletek pedig lehetőséget kaptak a kitelepülésre.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere reményét fejezte ki, hogy a Nick udvar visszanyeri régi fényét, újra életre kel, és fontos találkozási pont lesz a városban.
Forrás: MTI