A beruházásának eredményeképp jelentősen csökken a Balaton tápanyagterhelése, javul a tó vízminősége, biztosított lesz a kiemelkedő természetvédelmi jelentőséggel bíró Kis-Balaton ökológiai vízigénye, és árvízvédelmi szempontból is biztonságosabbá válik a térség - számolt be honlapján a zöld tárca.
A tervek szerint a Kis-Balaton vízállása a Zala folyó természetes vízszintingadozásától függ majd, javítva ezzel a környezeti feltételeket a vizes élőhelyeket kedvelő élőlények számára. A Kis-Balaton ökológiai vízigényének biztosítását segíti majd a korszerűsített monitoring-rendszer. A tervben két hallépcső is szerepel, amelyek lehetővé teszik, hogy a vonuló halak az ívási időszakban a vízállástól függetlenül feljussanak a Balatonból a Kis-Balatonba, majd onnan az alsó Zala-völgybe. A rendkívül gazdag állat- és növényvilág megóvásának érdekében az Ingói berek kikerül a víz fő áramlási irányából, így a természetes vízjárást követő vízszint kedvezően fog hatni az ott kialakult élővilágra. A Zalavári belvízöblözetben élőhely-rekonstrukcióra is sor kerül, a Zimányi- és Vörsi-berek bevonásával pedig létrejön egy új víztározó, ahol időszakos vízborítottságú, ártér jellegű élőhelyek alakulhatnak ki.
A célok teljesülésével növekedhet a térség idegenforgalma és ezáltal versenyképessége is. A terület ökológiai állapotának javulásával növekedhet a biodiverzitás, az állat- és növényvilág egyedszáma. Új élőhelyek alakulhatnak ki, fejlődhet a települések környezete is, amelynek komoly népességmegtartó hatása van.
A beruházás 6,57 milliárd forint uniós és 1,16 milliárd forint hazai társfinanszírozással valósulhat meg A kivitelezés várhatóan a jövő nyáron kezdődhet és 2013. tavaszára fejeződhet be.