Azt követően indulhat meg a több mint három évtizede lakatlan épület rekonstrukciója, hogy a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság hozzájárult a 3,15 milliárd forintos beruházás megvalósításához - közölte a projektről tartott keddi sajtótájékoztatón Szabó Zsolt (Fidesz), Hatvan polgármestere. Hozzátette, hogy a fejlesztés keretében megújul a kastély 2,5 hektáros parkja is, amelyet a Kárpát-medencében őshonos növényekkel ültetnek be.
Mint elmondta, az Észak-magyarországi Operatív Program keretében kiírt tenderre közösen nyújtott be pályázatot a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a hatvani önkormányzat.
A 4500 négyzetméter hasznos alapterületű, a pincével együtt háromszintes kastélyépületben a Magyar Természettudományi Múzeum kiállítóhelyeként kap helyet az országos vadászati múzeum, amelynek célja, hogy erősítsék, korábbi presztízsére emeljék a vadászat társadalmi elfogadottságát, valamint megjelenítsék a magyar vadgazdálkodás világszerte elismert szerepét - fűzte hozzá. Ugyanakkor Széchenyi Zsigmondnak, Fekete Istvánnak, Kittenberger Kálmánnak, valamint a Hatvany és a Grassalkovich családnak emléket állító szobákat is be szeretnének rendezni a múzeumban.
A polgármester hangsúlyozta, hogy nem trófeatárban gondolkodnak, hanem az ifjúság számára is élvezhető interaktív kiállításban. Ezért például digitális lőteret, íjász-, solymász- és úgynevezett kotorékpályát is szeretnének kialakítani a kastélykertben.
A múzeumban 60 szakember kap majd munkát, és azzal számolnak, hogy 2-3 év múlva már évente 80-100 ezer látogatót fogad a kastély - mondta a polgármester.
Matskási István, a Magyar Természettudományi Múzeum vezetője arról beszélt, hogy az elmúlt évben elkészítették a 2600 négyzetméternyi területen kialakítandó tárlat forgatókönyvét, és látványtervek is születtek. A kiállítást úgy akarják berendezni, hogy tiszteletben tartsák Magyarország egyik legszebb barokk kastélyénak architektúráját, és vonzó látványosságot kínáljanak a látogatóknak.
A Hatvan központjában álló kastélyt Grassalkovich Antal építtette 1754 és 1763 között, majd az épület 1867-ben a Hatvany-Deutsch-család tulajdonába került.
A második világháború alatt a kastély berendezését széthordták, a kertet elpusztították. 1945 után iskola és kórház működött az épületben, amelyet 1979-ben életveszélyessé nyilvánítottak és lezártak. A műemléképület azóta kihasználatlanul, üresen áll, csupán egyik szárnyában működik a városi művelődési központ.
Forrás: MTI