Az immár 250 éves neobarokk kastélyt egykor Grassalkovich Antal (1694-1771) építtette, amely elég hányatott időket élt meg. A műemléképület évtizedekig zárva volt, és időközben tönkrement. Három évvel ezelőtt a kormány arról döntött, hogy az épületet újjáépítik és múzeumnak rendezik be. Dr. Hecker Kristóf igazgató a Turizmus Online-nak elmondta, hogy a teljes rekonstrukció egy év alatt megvalósult, amely 3,2 milliárd forintba került. A pénz nagy részét az Új Széchenyi Terv keretében az Európai Unió biztosította.
Egy hónap alatt 6600 látogató
Az újjávarázsolt kastélyt és az abban berendezett múzeumot alig egy hónapja nyitották meg, ez idő alatt 6600-an látogatták meg. Ez azt bizonyítja, hogy sikerült felkeltetni a turisták érdeklődését a Zagyva-parti város iránt. A múzeum sok látványosságot kínál a látogatóknak. A kastély a családoknak, a gyerekeknek tartalmas kikapcsolódást kínál. Látogatóbarát és élménycsalogató hely, egyben oktatási központ is.
Hazai halak és Diána
A vendégek az alagsorból haladhatnak az emeleti részbe. Elsőként a halász-vadász mesterség történetét és hazai halfajainkat ismerhetik meg, néhány akváriumban élőben mutatják be halainkat. Emellett a vadászat különböző formáit és azok kialakulását is láthatják. A kiállítás következő nagyobb része az úgynevezett kétszintes tér, ahol a látogatók rámpán jutnak felfelé a földszintről az emeletre. Eközben a tengerszint feletti magasságoknak megfelelő élőhelyeket, azok állat- és növényvilágát ismerhetik meg. Ebben diorámák és interaktív eszközök segítenek.
Az emeleten a vadászat tárgyi kultúráját, a trófeaközpontú vadászatot, agancsokat mutatják be. Itt található a múzeum névadójának, Széchenyi Zsigmond neves Afrika-vadásznak és írónak az emlékszobája. Láthatjuk a kiváló szakember íróasztalát, írógépét, könyvtárát, fényképalbumait, útikönyveit, egykori utazóládáit, amelyekben a legfontosabb személyes tárgyai találhatók. A kastély további különlegessége az emeletei díszterem, amely a jövőben különböző reprezentatív rendezvények színhelye lehet. Ennek a mennyezetén látni Diánát – a vadászat, a vadak istennőjét – a szarvasfogattal ábrázolva, amely eredeti állapotában maradt meg.
Ökotábor és lézeres szimuláció
Mindezek mellett a múzeumhoz tartozik egy barokk konyha is régi eszközökkel, továbbá azok a termek, ahol foglalkozásokra várják az iskolai osztályokat. Úgy tervezik, hogy szeptembertől, az új tanévtől folyamatosan fogadják majd a fiatalokat, akikkel a halászat, a vadászat kultúráját ismertetik meg. A közelgő nyári hetekben pedig a múzeum bevonásával ökotáborokat is szerveznek Hatvanban. Ezek programjainak része lesz a vadászat eme hazai szentélyének bemutatása is. A kiállítások mellett a kastély különleges parkjában alakították ki az úgynevezett élménytárat, ahol az érdeklődők a vadászatot élőben is kipróbálhatják lézeres szimulációval és íjászattal, a gyermekeket pedig vadászati játszóházzal várják.
Az igazgató arról is tájékoztatott, hogy Hatvan új, nemzetközileg is kiemelkedő kulturális létesítménye a Magyar Természettudományi Múzeum tagintézményeként működik, és ennek megfelelően alakították ki a szakemberek. Május 17-18-án Budapesten, a Nemzeti Múzeum kertjében új szereplőként mutatkoznak be a múzeumok hagyományos majálisán. Alig egy hónappal később, június 21-én pedig a Múzeumok éjszakáján szintén gazdag programmal várják a látogatókat.