Vajon Magyarországon is megvalósítható?

Gombamód szaporodnak a wellness- és gyógyfürdők, -szállodák hazánkban, ugyanakkor hiányoznak az arculatukban és rendszerükben valódi üdülőhelyek, gyógyhelyek.

'

A létrehozott turisztikai attrakciók, szolgáltatások hosszú távú sikere nehezen képzelhető el a települési, táji környezet figyelembevétele, a turisztikai vonzerők és szolgáltatások megfelelő, komplex, rendszerezett, funkcionális és területi kombinációja nélkül. Amennyiben az üdülőhely arculata, kialakítása nem illeszkedik a turisztikai szolgáltatások vendégkörének elvárásaihoz, illetve az egyes célcsoportok zavaró hatással vannak egymásra, úgy a kereslet csökkenésével kell számolni, és nem valósulhat meg a turizmusból származó maximális előnyök kihasználása. A települések, településrészek üdülőhellyé, gyógyhellyé minősítése jogilag szabályozott, ahhoz azonban, hogy a kijelölt üdülőhelyek funkcionálisan és nemzetközi mércével mérve is betöltsék ezen szerepüket, elengedhetetlen a projekttervezés mellett az üdülőhelyek egészének tervezése, a település karakterének meghatározása. Az üdülőhely kialakításában a település vezetésének jelentős szerepe van a fejlesztések kereteinek kijelölésén, a terhelhetőség meghatározásán, a térstruktúra kialakításán, a közterületek rendezésén, az infrastruktúra biztosításán keresztül.

Egy üdülőhely esetében kritérium az egyéni és tömegközlekedési eszközökkel történő jó megközelíthetőség; elkerülendő azonban, hogy közvetlenül az üdülőhely mellett haladjon nagy forgalmú közút, vasút, zavarva a látogatók nyugalmát; kívánatos továbbá az átmenő forgalom megszüntetése. Szükséges a parkolóhelyek funkcionálisan megfelelő elhelyezése, elegendő kapacitás biztosítása, a gyalogos- és kerékpáros-forgalom ösztönzése, lehetőségeinek megteremtése.

Az üdülőhely meghatározó része a hely jellegéhez, „szelleméhez” illeszkedő központ, ahol a közösségi célú és az alapfokú ellátást biztosító létesítmények is helyet kapnak. Az üdülőhelyek tervezése során fontos szempont a formai és funkcionális változatosság a térkialakításban, amely a látogatók számára vonzó szociális csomópontokat, érintkezési felületeket hoz létre. Fontos a terek látványos kialakítása és funkcionális összekötése. A vendégmozgás tudatos irányítása terek és útvonalak megfelelő tervezésével és berendezésével, funkcióinak meghatározásával valósítható meg. A funkciók egymástól való elkülönítése, a zavaró hatások kiküszöbölése építészeti és kertépítészeti elemek megfelelő alkalmazásával érhető el. A zöldfelület az üdülő- és gyógyhelyek nyugalmat sugárzó hangulatának egyik meghatározó eleme, ezért a megfelelően nagy mennyiségű és minőségi zöldfelület kialakítása kiemelkedően fontos.

A szálláshelyek a fő attrakció közelében helyezkednek el, jellemzően az attrakciótól való távolodás az ár és a minőségi kategória csökkenését vonja maga után. Ahol azonban a szabad vízfelület jelenti a fő attrakciót, ott törekedni kell ennek közösségi célra való optimális felhasználásának biztosítására. A nemzetközi színvonalnak megfelelő üdülőhelyek kialakulásának feltétele, hogy a települések részéről átgondolt, rendszerszemléletű fejlesztési stratégiák és településrendezési tervek készüljenek, a fejlesztési projektek kialakítása, megvalósulása pedig ehhez illeszkedően történjen.

'

Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.