Egy üdülőhely esetében kritérium az egyéni és tömegközlekedési eszközökkel történő jó megközelíthetőség; elkerülendő azonban, hogy közvetlenül az üdülőhely mellett haladjon nagy forgalmú közút, vasút, zavarva a látogatók nyugalmát; kívánatos továbbá az átmenő forgalom megszüntetése. Szükséges a parkolóhelyek funkcionálisan megfelelő elhelyezése, elegendő kapacitás biztosítása, a gyalogos- és kerékpáros-forgalom ösztönzése, lehetőségeinek megteremtése.
Az üdülőhely meghatározó része a hely jellegéhez, „szelleméhez” illeszkedő központ, ahol a közösségi célú és az alapfokú ellátást biztosító létesítmények is helyet kapnak. Az üdülőhelyek tervezése során fontos szempont a formai és funkcionális változatosság a térkialakításban, amely a látogatók számára vonzó szociális csomópontokat, érintkezési felületeket hoz létre. Fontos a terek látványos kialakítása és funkcionális összekötése. A vendégmozgás tudatos irányítása terek és útvonalak megfelelő tervezésével és berendezésével, funkcióinak meghatározásával valósítható meg. A funkciók egymástól való elkülönítése, a zavaró hatások kiküszöbölése építészeti és kertépítészeti elemek megfelelő alkalmazásával érhető el. A zöldfelület az üdülő- és gyógyhelyek nyugalmat sugárzó hangulatának egyik meghatározó eleme, ezért a megfelelően nagy mennyiségű és minőségi zöldfelület kialakítása kiemelkedően fontos.
A szálláshelyek a fő attrakció közelében helyezkednek el, jellemzően az attrakciótól való távolodás az ár és a minőségi kategória csökkenését vonja maga után. Ahol azonban a szabad vízfelület jelenti a fő attrakciót, ott törekedni kell ennek közösségi célra való optimális felhasználásának biztosítására. A nemzetközi színvonalnak megfelelő üdülőhelyek kialakulásának feltétele, hogy a települések részéről átgondolt, rendszerszemléletű fejlesztési stratégiák és településrendezési tervek készüljenek, a fejlesztési projektek kialakítása, megvalósulása pedig ehhez illeszkedően történjen.
'