Az Országgyűlés Sport- és Turisztikai Bizottságának keddi ülésén a válság magyar turizmusra gyakorolt hatásának, illetve annak kezelésének megvitatása során Bánki Erik, a bizottság Fideszes elnök szerint, a 2010-es költségvetés kilátástalan helyzetbe sodorja a turizmust. A bizottság ellenzéki tagjai úgy látják, a rövidtávú eredmények elérése érdekében alkalmazott fűnyíróelvű költségcsökkentéssel a turizmusban megtakarított néhány milliárdnak köszönhetően az ágazat rendbetétele később sokkal többe fog kerülni.
A képviselők szerint a válság hatásait ellensúlyozhatta volna, ha más régióbeli versenytársunkhoz hasonlóan az idegenforgalmi marketingre fordított keret bővül.
Jóllehet, a turisztikai marketingre költhető összeg nem nőtt, de a válság kezelésére a Magyar Turizmus Zrt. 2010-ben is erőteljes, a belföldi turizmust élnkítő kampányt tervez folytatni. Ennek hatékony módja lehet a 2010-es Fesztiválok Éve.
Arra a képviselői kérdésre reagálva, hogy az MT Zrt. külképviseleteinek racionalizálása folytatódik-e, illetve az eddigi képviselet összevonásokból származó többletforrás milyen célokra lett felhasználva Kovács Miklós kifejtette, a tengerentúli piacok szinten tartása mellett a keletkezett forrásokat átcsoportosították a környező küldőországok piacaira. Kovács hozzátette, az MT Zrt japán képviseletének a Kulturális és Oktatási-, valamint a Külügyminisztérium társfinanszírozásával történő, 2009. végéig biztosított üzemelésének meghosszabbításáról jelenleg is tárgyalások folynak, melyek sikere múlik a hazánk és Japán között esetlegesen újra induló légi összeköttetésen is.
Mint sokszor már a bizottság ülésein, ezúttal is felemrült az üdülési csekkek megadóztatásának belföldi turizmusra gyakorolt negatív hatása. Ez rövid távon még jótékony hatással lehet a belföldi forgalomra, mivel az idén vásárolt üdülési csekkek 2010-ben is felhasználhatók.
A bizottság ülésén a Turisztikai Szakállamtitkárság által előterjesztett válságkezelési intézkedések illetve azok hatásainak részletes megismeréséhez kérjük, kattintson a linkre!