Ausztrália teljes északkeleti része ugyanis évtizedek óta szenved az óriásvarangyoktól (Bufo matinus), amelyek a helyi növény-és élővilágot is veszélyeztetik. A varangyokat több mint száz évvel ezelőtt a kártevők ellen telepítették be Dél-Amerikából. A következmények azonban szörnyűek lettek: mivel a békáknak nincsenek természetes ellenségei - például bizonyos paraziták formájában - Ausztráliában, ezért korlátlanul elszaporodtak.
Az 1,3 millió négyzetkilométernyi Északi Területen (Northern Territory) összesen 92 millióra becsülik a varangyok számát - ez hetven béka négyzetkilométerenként, lakosonként pedig 418 példány. Az óriásvarangy húsz centiméteres hosszával a világ legnagyobb kétéltűi közé tartozik. Az általa kiválasztott mérgező anyaggal egy kutyát is képes megölni - közölte az MTI.
"Ha a hozzánk látogató turisták segítenek nekünk a baj legyőzésében, fantasztikus tapasztalattal gazdagodhatnak, és intenzívebb, természetközeli élményben is részük lehet" - vélekedett Graeme Sawyer polgármester egy rádiós interjúban. Sawyer azt javasolja, hogy tűzzenek ki díjat a békagyűjtésért, amely a "békafogóknak" példányonként több pénzt jelentene, mint az alumíniumdobozok újrahasznosítása.
Queensland állam hatóságai korábban lakossági "megmozdulást" szerveztek a békák elleni hadjáratban. Akkor egyetlen nap alatt tízezer példányt gyűjtöttek össze a kétéltűekből, majd mélyfagyasztóban megölték és pépesített trágyává zúzták őket.