A WTO történetében először, idén két ország: Korea és Japán osztozott a szervezésben. Hogy miért két ország, arra a WTO elnöke, Francesco Frangialli köszöntőjében a következő választ adta: ez a rendezvény a főpróbája lehet a jövő évi foci-vb-nek, ezt ugyanis a két ország közösen rendezi. A másik ok az, hogy mindkét fejlett gazdasággal rendelkező országban vezető szerepet játszik a turizmus, a két állam politikusai pedig fölismerték, hogy a turizmus a világ vezető iparága. Így lett 2001 Koreában a Visit Korea Year.
A WTO elnöke azt is kiemelte, hogy a turizmus a béke iparága, ezért támogatja a világszervezet Észak-Koreát is több projekt révén. Egy segélyprogram keretében részt vesznek a Tyumen folyó fejlesztésére kiírt programban is, amely érinti az Orosz Föderációt, Kínát, Észak-Koreát, Mongóliát és Dél-Koreát is.
A konferencia jól sikerült – fogalmazott a záró sajtótájékoztatón a WTO elnöke, pedig a szeptember tizenegyedikei terrortámadást követően újra kellett írni a programot.
A két házigazda, Korea és Japán pedig mindent megtett a zökkenőmentesen szervezés érdekében. Az átutazásnál például mindegy volt, hogy valaki a Japán Légitársaság, a Korean Air vagy az Ázsiai Légitársaság gépére váltott jegyet, mindenkit időben, biztonságosan eljuttattak Szöulból Oszakába.
A japán biztonság hihetetlenül szervezett, de néha már kellemetlen volt, többször ellenőriztek, mielőtt a tanácskozás termeibe engedtek, nem lehetett a mozgólépcsőt használni, a liftek közül is csak a kijelölteket, a liftben néha több volt a biztonsági őr, mint az utas.
A köszöntők Szöulban és Oszakában is a béke jegyében fogantak, Szöulban maga az elnök, a Nobel-békedíjas Kim Dae-jung nyitotta meg a WTO-közgyűlést, a következő mondattal: „Az amerikai támadás után ismét világossá vált, hogy milyen fontos a közeledés Észak- és Dél-Korea között.”
Oszakában a koronaherceg mély együttérzését fejezte ki az amerikai tragédia áldozataival, hozzátéve: a turizmus hozza közelebb a kultúrákat, a népeket, ez pedig segít a világbéke megőrzésében.
Szöulban és Oszakában is azok az országok mondták el üzenetüket, amelyek érintve voltak a terrorizmus által, természetesen valamennyi felszólaló elítélte a terrorizmus minden formáját. Dél-Afrika egykori elnöke, Nelson Mandela üzenetében arra hívta föl a figyelmet, hogy a világ ma két kihívással néz szembe: a szegénységgel, és annak felismerésével, hogy szükség van a világbéke kiépítésére. Ahogy Mandela fogalmazott: Dél-Afrika tanult a leckéből, ők tapasztalták, miképpen élénkült föl a dél-afrikai turizmus az apartheid bukása után.
Üzbegisztánból a nemzeti turisztikai hivatal elnöke arra emlékeztetett, hogy 1999 februárjában egy terrorista robbantás sok ember életét oltotta ki, több épületet megrongált, erre a taskentiek ma is fájó szívvel emlékeznek.
A Maldív-szigetek elnöke a környezetszennyezésre, a globális felmelegedésre, az üvegházhatásra és a halállomány drasztikus fogyására hívta fel a résztvevők figyelmét.
A kenyai turisztikai miniszter a három évvel ezelőtti terrorista támadásra emlékeztetett, amikor Nairobiban az amerikai követséget felrobbantották. Azóta is több marketingterv készült arról, hogy miképpen lehet a turizmus imázsát helyrehozni. Ennek jegyében az afrikai országban 2002 áprilisában megrendezik a turizmus hetét. A Fülöp-szigetekről a turisztikai államtitkár azt hangsúlyozta, hogy a terror nem új jelenség: 1972 – München, a tokiói metrómerénylet, a párizsi metrórobbantások, az IRA londoni robbantásai és a gépeltérítések.
Az államtitkár szerint a fejlődő és a fejlett országoknak egyaránt a legfejlettebb technikával kell biztosítaniuk a repülőgépek és a repterek biztonságát, ezen a területen nem lehet különbség a gazdag és a szegény államok között.