A thai katonaság visszafoglalta Bangkok eddig tüntetők uralta belvárosi negyedét, és bejelentette a harcok végét. Ennek ellenére az erőszaknak nincs vége, a vörösingesek ugyanis most tüzeket gyújtanak szerte a városban. Szanszern Kajevkamnerd, a katonaság szóvivője egy televíziós üzenetben jelentette be, hogy a hadsereg uralja a helyzetet, s a biztonsági erők befejezték hadműveletüket. A most visszafoglalt városrészt a kormányellenes vörösingesek heteken át használták táborhelyül. A védelmi minisztérium estéttől kijárási tilalmat rendelt el.
Előzőleg hét vörösinges ellenzéki vezető adta meg magát a thaföldi rendőrségnek Bangkok központjában. A vezetők akkor adták fel magukat, mikor a katonaság csapást mért táborukra, két tüntető és egy olasz fotóriporter meghalt. A vezetők azzal indokolták döntésüket, hogy így talán elkerülhetik, hogy még többen veszítsék életüket a harcokban - írja az AP hírügynökség.
Eközben a dühös tüntetők megpróbáltak felgyújtani egy üzletközpontot, és a város egét továbbra is fekete füst takarja. A kormány bejelentette: továbbra is készek a párbeszédre a tüntetőkkel, de csak ha elhagyják az utcákat és véget vetnek a zavargásoknak. Sokan meghaltak a harcokban A kormányellenes zavargások felszámolására reggel indított katonai akcióban öt ember, köztük egy olasz újságíró vesztette életét. A harcokban összesen több mint ötvenen sebesültek meg. A katonák szerda reggel kezdték meg a Bangkok központjában táborozó tüntetők elleni támadást, egy felüljáróról tüzet nyitottak a vörösingesekre, majd a thaiföldi védelmi miniszter bejelentette az ostrom megindítását.
A múlt hét óta így 40-hez közelít a halálos áldozatok száma. A zavargások azért törtek ki, mert a thai ellenzék a thai kormányfő, Abhiszit Veddzsadzsiva lemondását követelte. A kormányfő felajánlotta, hogy az év végéig feloszlatja a parlamentet, de lemondani nem volt hajlandó. Az Egyesült Front a Demokráciáért, a Diktatúra ellen (UDD) nevű ellenzéki szövetség vörös ingbe öltözött hívei ezért tüntetéseket vezettek a kormány ellen, és követelték a miniszterelnök lemondását. Helyette Thakszin Sinavatra száműzetésben élő, megbuktatott kormányfőt támogatták volna. A kezdeti békés jellegű, olykor százezres nagyságrendű tüntetések azonban április elején erőszakos megszállásba csapott át. A tüntetők ekkor elfoglalták a város egy részét és a thai parlamentet is. (MTI/Index)