A múzeum főigazgatója 2005-ben döntött arról, hogy elindítják a múzeum bővítését célzó beruházás előkészítését. A bővítés tervei két éve, 2008 tavaszán kerültek a nyilvánosság elé, és azt minden érintett hivatal, testület és önkormányzat jóváhagyta és engedélyezte. Azonban az elmúlt hónapokban a tervek egyes részeit érintő kritikák miatt a Múzeum azokat módosítatta, így ennek eredményeként az eredetei elképzelésekhez képest az épület főlépcsője érintetlen marad, onnan nem nyílik majd közvetlen bejárat az új épületrészbe, valamint a Dózsa György út felől nyíló bejáratot magába foglaló "kubus" is légiesebb, áttetsző lesz majd - adta hírül az Épülettár.
A módosított terveket Baán László főigazgató, Karácsony Tamás, a bővítés építésze és Skardelli György építész, a tervek opponense mutatta be a múzeum Márvány Csarnokában tartott sajtótájékoztatón.
A múzeum és az intézmény által felkért bírálóbizottság a 2008-ban lebonyolított tervjavaslati versenyen Karácsony Tamás Ybl-díjas építész terveit találta a legjobbnak, így az új épületrész az ő elképzelései szerint valósul majd meg. Ezt az építész együtt tervezi az alapkoncepciót elkészítő Szécsi Zsolttal, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat volt vezető építészével és Mányi Istvánnal, a múzeum "régi" épületének rekonstrukciós munkálatait vezető építésszel.
A tervek szerint 2011 elején indulhat az építkezés, és 2012-ben már a látogatók is birtokba vehetik az új épületet. Az új épületrészben megtalálhatóak lesznek mindazok a funkciók és szolgáltatások, amelyek nélkül elképzelhetetlen egy 21. századi, nagy európai múzeum.
Az intézménybe érkező látogatókat itt fogadja a múzeum, itt válthatják meg a jegyüket és kaphatnak információt. Itt található majd a kávézó, az étterem, a múzeumi bolt és a gyermekfoglalkoztató és egy új, 1200 négyzetméteres, modern, nagy kiállítások befogadására alkalmas időszaki kiállítótér. A központban kialakításra kerül egy olyan előadóterem is, amely alkalmassá teszi a múzeumot szórakoztató és tudományos rendezvények, konferenciák megszervezésére is
. A Hősök terére látogató turisták a szintén itt kialakítandó idegenforgalmi bázison pedig nem csak a múzeummal, hanem a fővárossal és a régióval kapcsolatos turisztikai információkhoz is hozzájuthatnak. A bővítésre vonatkozó tervek úgy készülnek majd el, hogy a központ műszakilag kapcsolható legyen a Hősök tere alatti, estleges későbbi bővítésekor kialakítandó épületekhez. A tervek szerint a föld alatt zajló munkálatokat az építés ideje alatt a látogatók is figyelemmel kísérhetik majd. A nagyszabású, uniós forrásból megvalósuló beruházás elkészülte után a Szépművészeti nem csak páratlan gyűjteményét, hanem megjelenését és látogatói szolgáltatásait tekintve is a világ nagy múzeumai közé sorolható közgyűjtemény lesz.