Az idénynyitó sajtótájékoztatón Borsó Béla főszervező elmondta, hogy a várban rendezett pálinkafesztivál miatt a lovasgála előadásai ezen a héten este fél tízkor kezdődnek, és vasárnap délután négy órakor is lesz előadás. A folyatásban minden csütörtökön, pénteken és szombaton este 21 órakor lesznek a gálák.
Európában négy spanyol lovas iskola működik, amelyek közül a legrangosabb, és legidősebb a bécsi, amelyet 1562-ben alapítottak. Az osztrák lovasok gálája évente négyszázezer vendéget vonz. Hazánkban 1933-tól működött spanyol lovasiskola a Budai Várban, tehát az andalúz lovakkal bemutatott díjlovaglás magas iskolája visszatért a történelmi falak közé.
Dr. Sotonyi Péter, a Magyar Lovas Szövetség alelnöke a sajtótájékoztatón a bemutatók sportértékét emelte ki, hiszen a sok éven át idomított lovakkal a díjlovaglás leglátványosabb elemeit is láthatják a nézők.
„Míg Hollandiában fél millió ló van, addig hazánkban már csak hetvenezer magyarázta Sotonyi Péter. A nemzeti lovas stratégia végrehajtásához oktatókra van szükség. Az Epona lovas iskolája olyan fiatalokat nevel, akik majd az általános iskolában megtaníthatják a fiatalokat lovagolni. A lemaradásunk jelentős, mert míg a sí nagyhatalomnak tartott Ausztriában a fiatalok tizenhat százaléka lovagolt már, addig nálunk ez az arány az egy százalékot sem éri el.”
Dr. Németh Csaba, az Epona lovas iskola tanára azt emelte ki, hogy a világon egyedülálló, hogy az augusztus végéig tartó esti gálákon fiatalok lovagolnak a professzori tudású lovakon, s a végeredmény egy világszínvonalú, látványos sportteljesítmény.