Magyar üzleti delegáció tárgyal Kampalában a magyar-ugandai gazdasági együttműködés lehetőségeiről. A sikeres tárgyalások során nyilvánvalóvá vált, hogy az ugandai mezőgazdaság széles körű üzleti lehetőségeket biztosít a magyar vállalkozásoknak. A Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ (HTCC) által az ugandai Kapekében üzemeltetett mintafarm már az ugandai piac sikeres szereplője.
A delegáció ellátogatott a Kapekébe, és többek között megkóstolta a farm egyik különleges termékét, a jackfuit pálinkát is. A farm nem csupán termelőegység, hanem szolgáltatóközpont is, mondta Máthé Attila agronómus. A helyi gazdáknak bérmunkába végzett gabonaszárítás mellett a jövőben a farm feltehetően együtt fog működni a helyi egyetemek agrártanszékeivel is. A farmon a konyhakerti művelés mellett nagyrészt kukoricát termesztenek, de a passiógyümölcs is jellegzetes termény. Érdekesség, hogy a farm által nevelt fenyőfák fontos építkezési alapanyagot biztosítanak a helyi gazdáknak. A farmon ezen felül kecskéket és sertéseket is nevelnek.
A farm tervezi egy prémium kategóriás pálinka termékcsalád bevezetését, amely a helyi trópusi gyümölcsöket használná alapanyagul. A kísérletek azt mutatják, a jackfuit nevű, nálunk ismeretlen gyümölcsből kiváló és nagy mennyiségű pálinka készíthető, míg például a mangó nem jó alapanyag, mivel sok nyers gyümölcs szükséges egy kevés párlat elkészítéséhez. A helyiek visszajelzései azt mutatják, sikeres lesz a termék.
A farm mellett épül a Magyar Afrika Társaság (AHU) és a HTCC közös egészségügyi központja. "A létesítmény kiemelt jelentőségét az adja, hogy Uganda ezen régiójában ezer emberre egy orvos jut" – mondta Szíjjártó Sarolta, az AHU jószolgálati nagykövete. A magyar delegáció tagjai nem csupán a pálinkát kóstolták meg, de Balogh Sándor, a Magyar Afrika Társaság (AHU) elnökének társaságában bejárták a farmot, és az antilopból készült pörköltből is ettek.
Forrás: Élelmiszer online