A felmérés szerint csaknem 30 ezer japán általános- és középiskolában van menza, és ezekből több mint 5300-ban évente legalább egyszer ott szerepelt az étlapon a bálnahús 2010 tavaszáig. Japánban 1960-as és 70-es években megszokott volt, hogy a gyerekek cetek húsából készített ételeket ettek, és volt olyan év, amikor a feltálalt húsok mennyisége elérte a 220 ezer tonnát.
Az 1990-es évekre a nemzetközi vadászati tilalom miatt ezer tonnára csökkent a mennyiség, ezért a bálnahús lassan kiszorult a menzákról. Mostanában azonban ismét megjelent az iskolások étlapján, miután megint fokozódott a tengeri emlősök vadászata. A nemzetközi moratóriumnak ugyanis van egy kiskapuja, amely engedi az állatok tudományos célú megölését.
Erre hivatkozva folyik a vadászat, a bálnahús eladását azonban már nem rejtegetik Japánban. Így kerül boltokba, éttermekbe és az iskolákba a cetek húsa. Ez utóbbi helyekre a települési önkormányzatok révén, és a piaci ár harmadáért jut el az állatvédők által hevesen ellenzett bálnavadászatból származó hús.