Kalmár István mórahalmi hegybíró, miután levágott néhány vesszőt az emlékpark skanzenjének szőlőskertjében, elmondta, a növény egészséges, a szőlő rügyei és a mellékrügyek szép zöldek. A szőlővesszők beértek, a háncs és a bél aránya a kövidinka fajtának megfelelő. Ha az enyhe időjárást nem követik komoly fagyok, nincs okuk aggódni a gazdáknak.
A rügykezdemények állapotából nemcsak a jövendő termésre következtetnek, a hagyományoknak megfelelően a levágott vesszőket meleg szobában vízbe állítják, és a hajtások alapján azt is megmondják hamarosan, mikor érdemes elkezdeni a szőlő metszését.
Szent Vince napjához közeledve immár huszonegyedik alkalommal gyűltek össze a Kárpát-medencei borrendek képviselői Ópusztaszeren. Egy szakmai konferenciát követően fölavatták a házigazda, a Csongrád és Békés megyében működő Szent Vince Borrend új tagjait, Tyukász Mátyást és Csernai Zsoltot. Az avatást megelőző próbatételen a többi között bekötött szemmel kellett felismerniük a borrend zászlósborát, a csongrádi cabernet franc-t.
A rendezvényt a környékbeli szőlősgazdák új borainak kóstoltatása zárta. Gulyás Ferenc, a Szent Vince Borrend nagymestere elmondta, tavaly ilyenkor is jó termést jósoltak, ám akkor még nem láthatták előre a tavaszi jégverést, majd a májustól érkező esőt, amely a gombabetegségeknek kedvezett. A pincékből kikerülő, frissen megtöltött palackok tartalmát kóstolva azonban kiderült, a nehéz év ellenére is jó borokat tudtak készíteni a csongrádi borászok.