Egy nap a tarcali Gróf Degenfeld Szőlőbirtokon

Úton vagyunk a Tokaji borvidék egyik ismert pincészetéhez, a tarcali Gróf Degenfeld Szőlőbirtokra, amelynek a monarchia korát idéző elegáns Gróf Degenfeld Kastélyszálló, és ennek 60 főt befogadni képes patinás étterme is része.

A meghívás igazán kellemes időtöltésre - kiváló borokkal és izgalmas fogásokkal bélelt egy napos rendezvényre - szól, amelynek apropója, hogy az idei Champagne és Pezsgő Világbajnokságon a birtok tiszta furmintból készülő 2019-es évjáratú Organic Extra Brut pezsgője aranyérmet kapott, valamint organikus kategóriában a magyar borok között szintén a legjobb helyezést érte el.

Imrével indult, hamarosan Karolináék veszik át a stafétabotot

A pezsgő- és muzeális borkóstolóval, valamint egy ráérős, a stresszes rohanásnak megálljt parancsoló időtöltésnek is beillő, több órás, estébe hajló ebéd előtt Tóth Máté birtokigazgató és Sulyok Balázs szőlész-borász tart érkezésünket követően sajtótájékozatót, amelyet Németi Sándor, a WineArtCulture online bor-és gasztronómiai szakírója vezet.

Ahol többek közt hallunk a Degenfeld család korábban igencsak hányatott sorsáról, a birtokot 1857-ben alapító Degenfeld Imre tokaji nagybirtokos életéből is felvillan egy-két esemény. Majd a mába átlépve azt tudjuk meg, hogy a Degenfeld-nemzedék két legfiatalabb képviselője, Karolina és Móric is egyre jobban bekapcsolódik családi örökségük, a tarcali családi szőlőbirtok életébe. Elhangzik egy fontos mondat a tájékoztató alkalmával: "A megszokott borászati munkák és feladatok immár fenntarthatatlanná válnak a mai környezetben - ezért új megoldásokat kell keresni." 

Megtudjuk, jelenleg 36 ha-on folyik a gazdálkodás, ahol minden egyes sort bioműveléssel kezelnek - immár 2009 óta. A Tokaji borvidéken különben Degenfeldék voltak az elsők, akik a hagyományos szőlőművelésről átváltottak biogazdálkodásra - mára azonban már sokan követik e téren őket. 

Németországból Tokajba vezetett az út

A ház tulajdonosával, Degenfeld Mária grófnővel készült videóinterjút nézünk, amelyből többek közt megtudjuk, hogy német férjével miképp vágtak anno bele abba (ekkor 1989-et írtak, a privatizáció kezdetén jártunk), hogy hazatérjenek, és szőlőket vásároljanak elődeik földjén. Amúgy nem igazán volt világos számukra, miképp is zajlik egy árverés errefelé, így amikor egy-egy újabb terület került kalapács alá - férjével sorra megvásárolták a kalapács alá került kisebb-nagyobb területeket. És csak az adás-véel után derült ki számukra, meséli a vele készült, levített interjúban, hogy így egycsapásra mintegy 60 hektárnyi tokaji szőlős tulajdonosai lettek. Csak éppen az volt a bökkenő, hogy kisebb-nagyobb, egymással korántsem összefüggő területeket vásároltak különböző lankás helyeken.

Elhatározták, ekkortól kezdve bort készítenek - méghozzá nagyon jót! -, és egy szállodát is kialakítanak a hozzájuk érkező vendégeknek. Az elképzelésüket annyira jól sikerült megvalósítani, hogy 2019-ben imádott tokaji helyüket választották meg Magyarország legszebb szőlőbirtokának.

Megtudjuk azt is, hogy a német-magyar származású gróf Degenfeld család már a 19. század közepén fontos szerepet játszott Tokaj-Hegyalja életében. Így ennek megfelelően a család több mint százötven éves hagyományai alapján élesztették újjá hegyaljai szőlőbirtokukat 1994-ben. A birtok szőlőültetvényei Mád és Tarcal határán találhatóak, és olyan történelmi dűlőket is magában foglal, mint a Terézia, Zomborka vagy a Borkút. 2009 óta ültetvényeik ellenőrzött, organikus művelésben részesülnek. A már organikus jelzéssel ellátott borok pedig a 2017-es évjárattól váltak elérhetővé, meséli a videófelvételen a grófnő.

Érkeznek sorra a díjak, elismerések a hazai és nemzetközi borversenyeken

Mint Tóth Máté a tájékoztató során elmondja, a legszigorúbb és legnagyobb presztízzsel bíró nemzetközi megmérettetésen, a Champagne és Pezsgő Világbajnokságon idén tizenegy napon keresztül bírálta a neves szaktekintélyekből álló zsűri a beérkezett tételeket, és legnagyobb örömükre első alkalommal benevezett pezsgőjük, a 2019-es évjáratú Organic Extra Brut a hazai tételek között a legmagasabb minősítést kapta: aranyéremben részesült.

Külön büszkeség, hogy a hagyományos eljárással készült pezsgőjük idén már megnyerte a Szegedi Borfesztivál fődíját is, egyben Szeged város bora 2023 címet is megkapták.

„Ezek a kimagasló eredmények igazolják, hogy jó úton járunk, különösen azért, mert az első BIO certifikált pezsgőnkkel értük el a kitüntetést. A Gróf Degenfeld borokkal pontosan ezt szeretnénk megmutatni, hogy a fenntartható, ökológiai technológia bár sokkal több munkával és energiával jár, mint a hagyományos eljárás, nem jelent soha megalkuvást a minőségben”, fejti ki a birtokigazgató.

Hozzátéve, a 2024-es évet komoly tervezéssel fogják tölteni, nagy örömükre például a tulajdonos lánya, Karolina is bekapcsolódik jövőre a birtok életébe, így új, fiatalos lendülettel, de azokra a stabil alapokra fognak tovább építkezni, amiket a korábbi vezetőség a ’90-es évektől felépített számukra. Szintén kiemelte a szakember, hogy a borászat, illetve a kastélyszálló vezetése minden gazdasági szereplővel kooperálva igyekeznek a tudomány segítségével azokat a megoldásokat megkeresni, amelyek segítik tevékenységeiket még fenntarthatóbbá tenni, hiszen a tulajdonos Degenfeld család értékrendje ia kezdetektől fogva ezt a szemléletet tükrözi.

Tokajban pezsgőt? Mi mást! 

A világbajnokságon elért rangos elismerés jól mutatja, hogy gondos munkával, hittel és alázattal lehet olyan tokaji pezsgőt készíteni, ami nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét”, mondja  Sulyok Balázs, a pincészet szőlész-borásza, aki 2018 év elején érkezett a pincészethez, a szőlészeti munkálatokban pedig a tavalyi év elején csatlakozott. Hozzáteszi, hogy a Degenfeld család az elsők között volt ezen a borvidéken, aki szorgalmazta, hogy a saját borászatuknál készüljön pezsgő is. Erre pedig Sulyok Balázs szerint a furmint, legalábbis a saját területeiken kiváló fajta a pezsgőkészítésre, hiszen többek között jól megőrzi a savösszetételét, hosszabban is érlelhető, és minden évben hasonló minőséget ad.

Sulyok Balázs elmondása szerint a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok a champagne-i technológiát követve 2011-ben készített első alkalommal pezsgőt, ezt követően 2016 volt a következő évjárat, azóta pedig minden évben készül pezsgő. A Gróf Degenfeld 2019 Organic Extra Brut pezsgőjének alapanyaga a három kimagasló minőséget adó területükről, a Terézia, a Galambos és a Borkút dűlőkről származik, 20 éves tőkékről, és az acéltartályban lévő erjesztés és érlelődés után került a palackba.

Kiderül az is, hogy a birtok hamarosan pezsgős technológiára fog beruházni, így mindent házon belül tudnak majd megoldani. Igaz, eddig is ők töltötték a pezsgőt egészen a koronazáras palackig, viszont a lerázásra és a degorzsálásra nem rendelkeztek technológiával. Ami pezsgőstílusukat illeti, hosszantartó kísérletezés után úgy döntöttek, ahhoz az irányhoz, amit képviselni szeretnének, legalább 2 év palackérlelés szükséges. Ennek köszönhetően a stílus valahol a könnyed, gyümölcsös pezsgők és a champagne között van - félúton. 

Muzeális Gróf Degenfeld borok, izgalmas fogások kíséretében

Pincetúrára indulunk a tájékoztatót követően, majd a kastélyszálló elegáns éttermében az aktuális piacon lévő borkínálat mellett olyan muzeális édes borok is felbontásra kerülnek, mint a 2008-as Tokaji Aszúeszencia vagy az 1999-es évjáratú Tokaji Essencia. Hozzájuk pedig a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok és Kastélyszálló éttermének séfje, Latorczai Csaba jóvoltából izgalmasabbnál izgalmasabb fogások kerülnek elénk.

Az esemény záróakkordjaként egy plexi asztalt hoznak be az éttermi részbe, ahol az orrunk előtt terítik fel a desszerteket - nem mindennapi körülmények között, igencsak kreatív és emlékezetes stílusban.  

 

Nem dicsekednek vele, de a tény attól még tény marad

Bár a birtokvezetés szerényen nem beszél róla a tokaji egy napos bortúra során, azért hazafelé a buszon utána nézek az eredményeinek, és a következő derül még ki róluk: a XV. Országos Bio Borversenyen a borászat Tokaji Organikus Szamorodni 2020 tétele aranyérmet szereztek, illetve a verseny legmagasabb pontszámát érték el és ezzel különdíjat kaptak. Emellett a Tokaji Organikus Hárslevelű „Terézia” 2022 és a Tokaji Organikus Furmint „Zomborka” 2022 arany, míg a Tokaji Organikus Furmint 2022 ezüstérmet nyert ugyanitt.

A hetedik alkalommal meghirdetett Országház Bora versenyen pedig a Tokaji Organikus Terézia Hárslevelű 2022 végzett az első helyen. Hab a tortán, hogy a november közepén, Salzburgban, a Heritage Hotels of Europe Awards-on a Gróf Degenfeld Kastélyszálló 3. helyezést ért el Heritage and Gastronomy kategóriában, amely eredményről mi is beszámoltunk.

Ők mindezzel nem dicsekednek el, hanem csendben örülnek az eredményeiknek, közben keményen dolgoznak azért, hogy az elképzeléseiket megvalósítsák, és még szebb, még tökéletesebb borok, pezsgőtételek kerüljenek ki a kezük alól.

 

 

 

Forrás: wineartculture.hu


Fedezzük fel újra a zöldségeket!

Fedezzük fel újra a zöldségeket! 

Napjainkban mind többen hagyják el a húst, és köteleződnek el a vegetáriánus vagy a vegán táplálkozás mellett, akár átmeneti jelleggel (pl. a veganuár alatt), akár véglegesen.
Jön a Nápolyi Pizzériák Éjszakája

Jön a Nápolyi Pizzériák Éjszakája 

 A kezdeményezés idén még több pizzériával/étteremmel folytatódik - az ország számos pontján. 
Tokaji borok sikerét hozta az idei borverseny

Tokaji borok sikerét hozta az idei borverseny 

Tokaji borok bizonyultak a legjobbnak a 3. Winelovers Wine Awards nemzetközi borversenyen, amelynek eredményeit szombaton hirdették ki a budapesti Corinthia Hotelben megtartott Winelovers 100 Nagykóstolón.
Így kapcsolódik össze az alkoholtrendek változása és a turizmus

Így kapcsolódik össze az alkoholtrendek változása és a turizmus 

A Spirit Tourism egy gyorsan fejlődő ágazat, ami lehetőséget kínál a helyi turizmus növekedésére, ezáltal munkahelyek teremtésére és a helyi gazdaságok fellendítésére.
Stratégiai partnerség egy rummal?

Stratégiai partnerség egy rummal? 

Bizony, a mai világban ez nagyon is megtörténhet. Hiszen az imént jelentették be, hogy a FLAVA Kitchen & More lett az Eminente rum márka első hazai képviselője.
Luxuscikk lett a körte

Luxuscikk lett a körte 

A legfeltűnőbb jelenség hosszú távon a terméspotenciál csökkenése. 
Idén is megrendezik az egyik legkedveltebb őszi eseményt

Idén is megrendezik az egyik legkedveltebb őszi eseményt 

A Mecseknádasdi Szőlő- és Bortermelők Egyesülete és a Pécs-Mecseki Borút Egyesület idén is megrendezi a Pécsi Borvidék egyik legkedveltebb őszi rendezvényét, a Mecseknádasdi Bor-Barangolót .
Világszínvonalú csokoládé készül Budapesten

Világszínvonalú csokoládé készül Budapesten 

Egyesével válogatott, tökéletes kakaóbabok Venezuela, Nicaragua, Tanzánia és Madagaszkár egzotikus termőterületeiről, ritka és egyedülálló ízvilág, high-tech, mégis manufakturális eljárások, és a mindezt megalapozó, sok évnyi kutatás.
Bezár a Várkert Bisztró

Bezár a Várkert Bisztró 

Nem a budai topvendéglátóegységről van szó, hanem a gyulai Várfürdőnél lévő bisztró zár be napokon belül.
Hamarosan Food Truck Show

Hamarosan Food Truck Show 

A Vámház körúton ünnepelnek a mozgó éttermek.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.