A Bocuse d’Or előszobájának számító igen szigorú szabályokkal rendelkező versenyen 27 év alatti szakácsok indulhatnak el.
Pintér Katalin a Chaine des Rotisseurs magyarországi szervezetének elnöke kiemelte, hogy az egyesület egyik célja, hogy lehetőséget adjanak a fiatal szakácsoknak, hogy megmutathassák tudásukat, és láthatóvá váljon az is, mi történik a szakácskultúrában a világ különböző pontjain.
David R. Tetrault, a Világszervezet Igazgatóságának Tagja, Jeunes Chefs Rôtisseurs Bizottság Elnöke elmondta, hogy idén 47. alkalommal rendezik meg a világversenyt, és Budapesten immár második alkalommal.
A különösen nehéz megmérettetés a közel öt évtized során a gasztronómia egyik legfontosabb eseményévé vált. A rendezvényt először Svájcban tartották. Azóta a verseny nemzetközivé vált, és olyan neves szakácsok nőttek fel, mint Dalnoki Bence és Széll Tamás, akik a magyar gasztronómiát nemzetközi szinten is elismertté tették.
A zsűri anonim módon értékeli a versenyzőket
A verseny a Metro Gasztroakadémián kerül megrendezésre, és nem csupán a főzésről szól majd. A résztvevőknek meg kell mutatni azt is, hogyan bánnak az alapanyagokkal, milyen technológiákat használnak, és miként tudják kreatívan hasznosítani a konyhai hulladékot.
A konyhai zsűri a munkafolyamatot, a kóstoló zsűri pedig több szempontból értékeli az adott tányérokat. A legtöbb pont az ízért jár, de figyelembe veszik a tálalst, az arányokat és a prezentációt is. A pontozás aránya 50-50%, így a versenyzőknek mindkét zsűri előtt bizonyítaniuk kell.
Egy versenyzőnek minél több olyan munkát vagy konyhatechnológiát kell bemutatnia, amivel rendelkezik, legyen szó párolásról, krémesítésről, habosításról.
- tette hozzá Kovács Lázár a rendezvény szakmai igazgatója.
A zsűri soraiban a szakma impozáns képviselői ülnek majd, és két neves magyar szakember is helyet foglal majd: Varga Áron és Hamvas Zoltán, míg a verseny szakmai igazgatója Kovács Lázár.
A helyszínt és az alapanyagokat a verseny szervezői biztosítják, és bár az alapanyagok részleteit titokban tartják, annyit elárultak, hogy a legkiválóbb magyar alapanyagokat válogatták össze, hogy bemutassák Magyarország sokszínűségét.
A verseny célja nem csak a tehetségek felfedezése, hanem a jövő vendéglátóipari szakembereinek képzése is. Ennek érdekében jött létre a Gasztronómiai Akadémia, hogy támogassa a fiatalokat, és segítse őket a szakmai fejlődésben. Mint azt Bősze Ákos, a METRO Nagykereskedelem HoReCa Business Development Managere és a verseny egyik szervezője elmondta: