Mint a 444.hu híréből kiderül, a Szentes közigazgatási területén működő telepeken egy 4 800, illetve egy 18 800 egyedből álló hízópulyka-állományban találták meg az állat-egészségügyi hatóság a betegséget. A madárinfluenza gyanúja az állományokban tapasztalt, az átlagost meghaladó elhullás miatt merült fel.
A mintavételek laboratóriumi vizsgálata során a Nébih H5N1 altípusú vírust azonosított.
Fotó: Pixabay
A fertőzött állományok felszámolása mellett megkezdődött a járványügyi vizsgálat is. A hatóság szakemberei a gazdaságok körül 3 kilométer sugarú védőkörzetet, valamint 10 kilométer sugarú megfigyelési körzetet jelöltek ki, ahol szigorú állategészségügyi intézkedések vannak érvényben.
Mint írják, a Nébih emlékeztet: az országos főállatorvos már október közepén elrendelte a kereskedelmi célú baromfiállományok kötelező zártan tartását, míg az egyéb – például háztáji – állományok esetében a baromfik zárt helyen történő etetését és itatását írta elő.
A hatóság ismételten felhívja az állattartók figyelmét arra, hogy a járványvédelmi szabályok következetes betartása kulcsfontosságú, mivel a vírus továbbra is jelen van a vadon élő madárpopulációkban. Kiemelten fontos a házi baromfik és a vadon élő madarak közvetlen és közvetett érintkezésének minimálisra csökkentése.
A madárinfluenza elleni védekezéssel kapcsolatos aktuális és részletes információk a Nébih folyamatosan frissülő tematikus aloldalán elérhető.