Keddi közös sajtótájékoztatóján a Magyar Szállodaszövetség (MSzSz) és a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (TVIMOSZ) arra kérte a kormányzatot, hogy a szállásadás általános forgalmi adóját a július elsejével bevezetendő 18 százalékos kedvezményes kulcs alá sorolja. A szervezetek közös közleménye felhívja a döntéshozók figyelmét arra, hogy a szállásadás áfájának öt százalékpontos emelése nem segíteni fogja a válságból való kilábalást, hanem mélyíti annak hatását.
Kopócsy Andrea, az MSzSz elnöke arra emlékeztetett, hogy nem csupán ágazati, hanem nemzetgazdasági érdek a kedvezményes kulcs alkalmazása a szállásadásra, mivel nemzetközi versenyképességünket jelentősen rontaná a bejelentett áfaemelés. Mivel árat emelni nem tudnak a szállodások, saját jövedelmezőségük terhére lennének kénytelen „benyelni” az áremelést. Elhangzott, hogy az egy kiadható szobára jutó szállásdíj-bevétel (RevPAR) 2000 és 2008 között abszolútértékben 11-16,6%-kal, reálértéken 43,9-47,4%-kal esett vissza, az idén pedig a RevPAR mutató további 20%-os romlása várható.
Hülvely István, a TVIMOSZ elnöke szerint az áfaemelés hatására tovább romlik a szállodák jövedelmezősége, sok esetben veszélybe kerülhet a hitelek visszafizetése. Hülvely szerint az év végére akár 300 milliárd forintnyi hitel ragadhat bent a szállodákat összességében jelenleg 1000-1500 milliárd forinttal hitelező bankokban, amit a bankok a hitelkihelyezés további korlátozásával próbálhatnak majd kompenzálni. Így az áfaemelés negatív hatását az egész gazdaság megérzi majd. Hülvely azt is megemlítette, hogy a szállodaiparban idehaza tavaly október óta már leépítették a dolgozók 10-20%-át. Az idei forgalmi adatok sem biztatóak, jelentősen esett az első négy hónapban a szállodai bevételek 65-75%át adó külföldi vendégforgalom, és a belföldi is csökkent. A szervezetek közös közleménye szerint az idén eddig 15-20%-os bevételkiesést szenvedtek el a szállodák a forgalom csökkenése miatt. Az áfaemelés további öt százalékos bevételcsökkenést jelentene, mivel árakat a jelenlegi nemzetközi helyzetben lehetetlen emelni. Az áfakulcs tervezett emelésével Magyarország az Európai Unió utolsó helyére kerülne a jelenlegi 25. helyről. Az Unió legtöbb országában az eleve alacsonyabb áfakulcs alkalmazása mellett további kedvezményeket (hiteltámogatások, munkahely-megőrző intézkedések) biztosítanak a kormányzatok a mostani nehéz helyzetben a szállodavállalatok részére.
A szakmai szövetségek hangsúlyozzák, hogy a szállodák is részt vállalnak a közös teherviselésből, ezért csupán a szállásadás áfájának kedvezményes körbe sorolását próbálják elérni, az étkeztetés vagy a wellness szolgáltatásokét nem – számításaik szerint így is a tavalyinál 1,3 milliárd forinttal több bevételhez juthatna a költségvetés. Bíró Csaba, a sárvári Park Inn szálloda igazgatója megjegyezte, hogy valójában nem 18, hanem 10%-os áfára lenne szüksége az ágazatnak, mert forgalmat csak áfacsökkentéssel lehet elérni.