Ébredezik a Balaton: sorra nyitnak a strandok, a büfék, kifutottak a menetrend szerint közlekedő hajók, a hétvégéken benépesülnek a partok, a szállodákhoz, magánszálláshely-közvetítőkhöz pedig egyre több nyári foglalás érkezik. – Az első három hónapban a múlt év hasonló időszakához képest néhány százalékkal nőtt a forgalom, több vendég érkezett a térségbe. Ez optimizmusra ad okot, hiszen az első negyedév jelzi, mire számíthatunk a későbbiekben. Úgy tűnik, nem lesz gyengébb a 2010-es szezon a tavalyinál, ami nagyon jó eredmény lenne – mondta Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke. A szakember ugyanakkor óv a túlzott optimizmustól. Kérdéses, miként befolyásolja a vendégéjszakák számát az üdülési csekk megadóztatása. Az elmúlt években a forgalom jó részét a csekk generálta, sokan ezzel fizették a szállást. Az adózási szabályok megváltozása miatt azonban Rosta Sándor szerint nem kizárt, hogy kevesebben kevesebb csekket kapnak az idén, így a balatoni vakációra sem áldozhatnak annyit, mint korábban. Az csak néhány hónap múlva derül ki, hogy a csekket érintő változások milyen hatással lesznek a balatoni idegenforgalomra. Tény viszont az is: a felmérések szerint jelentős értékben van még beváltatlan üdülési csekk, amit a régió vállalkozóinak reményei szerint a Balatonnál költenek majd el tulajdonosaik.
Karácsony Mihály, a csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány elnöke érdeklődésünkre elmondta: egyelőre semmi jele annak, hogy a szabályváltozások visszavetették volna az üdülési csekk népszerűségét. Hozzátette: 2010 első négy hónapjában éppen annyi csekket értékesítettek, mint a múlt év hasonló időszakában. Az idén pedig januártól áprilisig már 11,4 milliárd forint értékű üdülési csekket váltottak be a hazai szolgáltatóknál, míg tavaly az első négy hónapban csak kilencmilliárdot.
A megkérdezett szálláshelyközvetítők szerint a tavalyinál valamivel erősebb lehet a szezon. Szabó László siófoki szálláshely-közvetítő azt mondta: náluk tíz százalékkal több foglalást regisztráltak eddig, mint tavaly május elejéig. A nyaralókat bérbe adók többsége nem emelt árat: a legolcsóbb házak naponta, személyenként az idén is 2500–3000 forintba kerülnek. Szabó szerint örvendetes változás, hogy míg tavaly a nyaralók nagytöbbsége 3–5 napot töltött a tónál, addig az idei foglalások túlnyomó része legalább egy hétre szól. Hasonló tapasztalatokról számoltak be több szállodában is. Hauckné Bocskay Anett, a négycsillagos balatonfüredi Flamingó wellnesshotel értékesítési vezetője úgy fogalmazott: a válság miatt továbbra is kevés a konferencia, a céges rendezvény, ugyanakkor egyéni vendégekből nincs hiány: az első negyedévben szinte minden hétvégén nagyon jó volt szállodájuk kihasználtsága. Hozzátette: a nyári foglalások alapján a folytatás is biztatónak ígérkezik. Fazekas József György, a háromcsillagos keszthelyi Hotel Helikon igazgatója úgy véli, legalább a tavalyi eredményeket sikerül megismételni, bár szerinte ezt befolyásolhatja az üdülési csekkhez jutók száma. Miközben az idegenforgalmi vállalkozók a némiképp élénkülő forgalomban bízhatnak, addig a nyaralók számára az a jó hír: a szálláshelyeken nem, vagy csak minimális mértékben emeltek árakat. A megkérdezett szállodákban kivétel nélkül azt mondták: megtartották a tavalyi árakat, sőt akciók idején még olcsóbbak is, mint 2009-ben. Bár az árak változatosak, a három- és négycsillagos szállodákban a szobaárak személyenként, félpanziós ellátás mellett, 9–13 ezer forinttól indulnak.
Mi kerül többe az idén az itt nyaralóknak?
Több településen emelték a idegenforgalmi adó mértékét: a kurtaxát beszedő önkormányzatok eddig minden adóforint mellé két forint állami támogatást kaptak, 2010-ben viszont már csak egy jár nekik. Ezt a kiesést pedig sok helyen áthárítják a nyaralókra. Balatonszárszón például az eddigi napi, személyenkénti 300 forintos kurtaxát 400-ra emelték. A strandok többségén is többet kell majd fizetni –igaz, néhány településen jelentős fejlesztéseket is végrehajtottak, például játszótereket, medencéket építettek. Keszthelyen például 4,2 százalékkal drágultak a belépőjegyek, így a városi strandon a felnőtteknek az idén már 990 forintot kell fi zetniük a mártózásért. Balatonfüreden az Esterházy és a Kisfaludy strandon az előszezonban még maradnak a tavalyi – 780, illetve 420 forintos – belépődíjak, a nyárra azonban várhatóan öt százalékkal kell többet fizetni a belépőért. A május 14-én nyitó siófoki strandokon viszont az idén is a 2009-es tarifák érvényesek. A parti büfések jó része is emelte az árait kisebb-nagyobb mértékben, sok helyen drágább lett például a lángos: van, ahol a simát 320, a sajtos-tejfölöst pedig már 530 forintért kínálják. (Népszabadság)