A „FINA-hatás” korrekciója

Pénteki közleményében a BFTK az október 11-én megjelent KSH-adatok Budapestet érintő részéhez fűz magyarázatot.

Az idei augusztus a vendégforgalom további növekedését hozta Budapest kereskedelmi szálláshelyein, minden főbb dimenzióban. Az év nyolcadik hónapjában leginkább a belföldi vendégérkezések száma növekedett (9,6%-kal), de ehhez hasonló mértékben nőtt a belföldi vendégéjszakák száma is, a kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele pedig 13,8%-kal emelkedett. Az 57 ezer belföldi vendéget vonzó és közel 124 ezer belföldi vendégéjszakát (+9,0%) kitermelő, kiemelkedően erős augusztusi forgalom a budapesti fürdők, strandok számain is leképeződött: a tavalyihoz képest 8 százalékos többlet mutatkozott a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. egységeinek látogatószámában (BGYH adatok alapján). Az idei nyár utolsó hónapjában 522 ezer napijegyet vásároltak a budapesti strandokon és gyógyfürdőkben, ami még a hőségriadókkal tarkított 2017-es szezon forgalmához képest is számottevő pluszt jelent!

A teljes január-augusztusi időszakban a külföldi vendégéjszakák száma az év első nyolc hónapjában még sosem lépte túl a hatmilliót a KSH-adatok tükrében, most ez megtörtént: 2.545.025 külföldi vendég összesen 6.070.093 vendégéjszakát töltött el Budapesten. A teljes külföldi és belföldi vendégforgalom megközelítette a hárommilliót (2.980.761 vendégérkezés januártól augusztus végéig), a vendégéjszakák összesített száma pedig közel jár a hétmillióhoz (6.943.860 vendégéjszaka az év első nyolc hónapjában). Egy külföldi vendég átlagosan 2,4 éjszakát, míg egy átlagos belföldi vendég kereken 2 éjszakát tölt a fővárosban.

A főbb budapesti küldőpiacok közül főként az Európán kívülieken figyelhetünk meg komoly növekedést augusztusban (Kína: +43,0%, Izrael: +31,1%, USA: +22,4%, Koreai Köztársaság: +21,9%), Oroszországnál és több európai küldőországnál viszont csökkenés mutatkozik. Az év első nyolc hónapját nézve árnyaltabb képet kapunk: a legalább 50 ezer budapesti vendégéjszakát realizáló piacok közül a legnagyobb dinamikát Ukrajna (+34,4%), India (+22,9%), Izrael (+19,1%), Kína (+17,1%), Spanyolország (+15,0%), valamint az észak-amerikai piacok: Kanada (+11,9%) és az Egyesült Államok (+11,1%) tudja felmutatni. Távol még az év vége, de a BFTK szerint már most jelentősnek tekinthető a visszaesés például a svéd és a holland piacon, sőt olyan feltörekvőnek tekintett piacokon is, mint Dél-Amerika vagy Törökország. Ezt ellensúlyozza, hogy az ázsiai küldőpiacokon már szeptember elejére meglehet az egymilliós vendégéjszakaszám: az év első nyolc hónapjában mért 974.977 ázsiai vendégéjszaka egyben azt is jelenti, hogy ma már gyakorlatilag minden hatodik, Budapesten eltöltött külföldi vendégéjszaka egy indiai, izraeli, japán, kínai, koreai vagy egyéb ázsiai, illetve közel-keleti vendégtől származik.

Ugyan Oroszország tekintetében – az augusztust kivéve - szó sincs visszaesésről, a növekedés üteme némileg lelassult (+3,6%), így elmondható, hogy talán éppen a lehető legjobb időzítéssel került megrendezésre a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ forgalomélénkítő road show-ja Moszkvában és Szentpéterváron, amely a partnervárosi alapokon nyugvó Budapest Napokba integráltan valósult meg szeptember 24-27-e között, és amelyet több mint 120 orosz kiutaztató partner érdeklődése kísért.

Budapest legjelentősebb küldőpiacai a 2018. január-augusztusi időszakban az alábbiak voltak (feltüntetve a változás mértékét; 100 % = előző év azonos időszaka):

1. Egyesült Királyság: 622.866 vendégéjszaka, 101,0%
2. Amerikai Egyesült Államok: 497.664 vendégéjszaka, 111,1%
3. Németország: 465.457 vendégéjszaka, 106,4%
4. Olaszország: 412.266 vendégéjszaka, 101,3%
5. Spanyolország: 295.601 vendégéjszaka, 115,0%
6. Izrael: 258.248 vendégéjszaka, 119,1%
7. Oroszország: 252.952 vendégéjszaka, 103,6%
8. Franciaország: 242.103 vendégéjszaka, 96,3%
9. Kína: 217.853 vendégéjszaka, 117,1%
10. Hollandia: 162.971 vendégéjszaka, 89,4%.

A kereskedelmi szálláshelyek árbevételeinek alakulásában azt látjuk, hogy augusztusra eltűnt az idei júliust kissé kedvezőtlen színben feltüntető „FINA-hatás”. A tavalyi nyár közepére jellemző, rendkívül magasra beárazott szállodai kapacitások az augusztusi árképzést már érdemben nem befolyásolták, így a 2017. VIII. havi bruttó szobaár-bevételekhez képest idén augusztusban jelentős, +16,7%-os növekedést sikerült realizálni. Hasonló tendenciát mutat a REVPAR is: 2018. augusztusi értéken számítva az egy kiadható szobára jutó bruttó szállásdíj-bevétel 24.061 Ft-ot tett ki, ami +17,9%-kal haladja meg a tavalyi értéket.

Az első nyolc hónap során a bruttó szállásdíj-árbevétel 98,813 milliárd forintot tett ki a főváros kereskedelmi szálláshelyein, az összesített bruttó árbevételük pedig a KSH-adatok alapján megközelítette a 150 milliárd Ft-ot. Az első nyolchavi értékek mintegy negyedével (+25,7%) növekedtek egy év alatt, ami egyben annyit is jelent, hogy a hazai vendégek 2018. első nyolc hónapjában több mint 10 milliárd forintjukkal gyarapították a budapesti szálláshelyek bevételeit.


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.