Hozzátette, jelenleg is zajlik a tavalyi pályázatok elbírálása. Úgy véli, a tó körül többek között ezért nem uralkodott el a fejlesztők körében a pesszimizmus. Az elnök szerint a Balaton amúgy sincs rossz helyzetben, ugyanis mind a fejlesztők, mind a szolgáltatók pontosan tudják, hogy a válságban erősödhet a belföldi turizmus, ami kifejezetten jó pozícióba helyezi a térséget. Emellett az elnök úgy látja, soha nem álltak még elő annyi használható és kreatív ötlettel az önkormányzatok a pályázati keretek elköltésére, mint most. Mindenki lehetőséget lát a saját körzetében.
A fejlesztéseket illetően az elnök megjegyezte, ebben az évben öt új szálloda építése kezdődhet meg a Balaton déli partján és nyolc panzió-, illetve 2000 szállóhelykapacitás-bővítés az északin. Ezek munkálatai idén mindenképpen elkezdődnek, a fejlesztések átfutása 18 hónap. A Balaton lassan, de biztosan magához tér, amiben nagy szerep hárul a térség legnagyobb fejlesztőjére, az SCD-re. Suchmann Tamás úgy számítja, az elmúlt két évben összesen 24 négycsillagos szálloda épült a tó körül. Emellett számtalan 30-50 szobás, közepes panzió nyitott, ami alapvetően megváltoztatta a régió egyes részeinek arculatát. Ugyanakkor sok helyen megmaradtak a huszonöt-harminc évvel ezelőtti létesítmények, amelyek aligha vonzzák a turistákat.
Ha az elmúlt évek fejlesztési trendje töretlen marad, akkor öt-tíz éven belül (a nagy beruházásoktól függően) végbemehet a balatoni térség "kicserélődése". A Regionális Fejlesztési Tanács adatai szerint jelenleg csaknem ezer projekt vár indulásra és a szám napról napra nő. A regionális tanács a Balaton-törvény elfogadását követően egy projekttérképet kezdett el rajzolni, amelyen a legkisebb boltfejlesztéstől a legnagyobb szállodaépítésig szerepelnek a beruházások. A munkát tavasszal szeretnék lezárni, ezt követően számszerűsítik, hogy milyen összegű befektetés várható belátható időn belül a Balaton körül. Nyilván nem mindegyik beruházás valósul meg, de az összegzés elég pontos képet adhat a trendről. (Napi Gazdaság)