2018. februárban az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 6,4, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 7,4%-kal emelkedett, így megközelítette a 777 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban jelentősen nőtt. A vendégéjszakák kilenctizedét adó szállodákban 5,4%-os volt a növekedés mértéke. A külföldi vendégéjszakák száma Nyugat-Dunántúl kivételével valamennyi turisztikai régióban nőtt.
A belföldi vendégek száma 10%-kal, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 11%-kal bővült, ami így meghaladta a 784 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom az üdülőházak kivételével mindegyik szállástípusban emelkedett. A belföldi vendégéjszakák több mint nyolctizedét realizáló szállodákban 10%-os volt a növekedés. A belföldi vendégforgalom csak a csekély részesedéssel bíró Tisza-tónál csökkent.
A szállodák szobakihasználtsága 3,1 százalékponttal, 50,9%-ra nőtt. Az összes bruttó árbevétel 12%-kal, 26 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül a szállásdíjbevétel 11%-kal (14 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 25%-kal (7 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 1,4%-kal (6 milliárd forintra) emelkedett folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 11, a belföldi 12%-kal magasabb volt az előző év februárinál.
Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 9,9%-kal többet, több mint 1 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. SZÉP-kártyával 1701 szálláshelyen, köztük 779 szállodában fizethettek a vendégek.
2018. február 28-án az előző év azonos időpontjához képest 79 egységgel több, 2462 kereskedelmi szálláshely működött hazánkban. A kiadható szobák száma 2,8%-kal nőtt.
2018. január–februárban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 9,7%-kal több, összesen 3,1 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 7,5 (1,6 millió), a belföldi vendégek 12%-kal több (1,5 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága 2,7 százalékponttal 47,7%-ra emelkedett.
A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 12%-kal több, 52 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 10%-kal nőtt, és meghaladta a 28 milliárd forintot.
Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója az adatokva reagálva az MTI-nek azt mondta, hogy valószínűleg az eddigi legjobb februárját zárta az ágazat, azzal együtt, hogy az év eleje nem számít kiemelt időszaknak a turizmusban. Véleménye szerint a a belföldi vendégek és vendégéjszakák számának kétszámjegyű növekedéséhez az MTÜ belföldi forgalomélénkítő kampánya is hozzájárult.
Hozzátette, kiemelkedő volt a német, a francia és az olasz turisták számának növekedése, de 25 százalékkal nőtt az izraeli turisták száma is. Az új járatnyitások hatására májustól jelentős növekedést vár az amerikai vendégek számában is.
Forrás: KSH