Klasszis TopDesign 2025: „Mindig üdítő és érdekes, ha találunk a pályázatokban valami személyeset”

Bakody Katalin, Jab Anstoetz kelet-európai kirendeltségének vezetője. A Klasszis TopDesign 2025 zsűritagja.Közgazdász, 1995 óta dolgozik a lakástextil iparban. A JAB Anstoetz, amely Európa legnagyobb luxus lakástextil vállalata, Magyarországra való közvetlen belépése óta, több mint 17 éve tölti be a vezetői pozíciót.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Klasszis TopDesign 2025 idén minden eddiginél izgalmasabb új kategóriákkal bővült. A figyelem középpontjába ezúttal olyan, eddig háttérbe szorult, ám egyre markánsabban megjelenő elemek is kerültek, mint a kreatív mosdóhelyiségek, merész enteriőrmegoldásokkal kialakított vendéglátóterek vagy az egyedi karakterű szálláshelyek. A korábbi évek legnépszerűbb kategóriái idén is megmaradnak, de új pályázati lehetőségek is nyíltak azoknak, akik mernek kísérletezni és bátran nyúlnak a szokatlanhoz. Többek között ezekről beszélgettünk Bakody KatalinnaL, a Jab Anstoetz KG kelet-európai igazgatójával.


Fotó: JAB

A Klasszis TopDesign 2025 zsűritagjaként mit vár az idei versenytől és a beérkező pályázatoktól? Mi az, amire különösen figyel majd a pályázatok értékelése során?

Remélem, sok igazán különleges pályázat érkezik be olyan vendéglátóhelyekről, legyen szó szállodákról vagy éttermekről, amelyek valami mást nyújtanak, mint a megszokott. Számomra nagyon fontos, ha belépek valahová, akkor az élmény magával ragadjon, és megszülessen bennem vágy, hogy vissza szeretnék térni. A rengeteg szürke, barna vagy bézs enteriőr közül kiemelkedik ha nem a megszokott anyag és színhasználat jelenik meg, ha nem unalmas az enteriőr, hanem ott van az a bizonyos „wow” hatás.

A pályázatok értékelésénél fontos számomra, hogy ki mennyire figyel arra, hogy megfeleljen a pályázati kategória kiírásának, és nem csak kimásol néhány képet és szöveget egy weboldalról, hanem a kritériumoknak megfelelően állítja össze az anyagot.

Lényeges, hogy a pályázat igényesen összeállított legyen, a zsűri érezze rajta, hogy az illető tényleg meg akarja nyerni, és persze az is fontos, hogy a pályázó energiát fektessen abba, hogy úgy állítsa össze az anyagot, hogy kiemelje a vendéglátóhely különlegességeit, újdonságait és minőségét.

Idén három új kategóriában is lehet pályázni: New concept – gasztrohelyszín, Restrooms, Unikális szálláshely. Miért tartja érdekesnek ezt a három új kategóriát? Mit gondol, miért érdemes ezekben pályázni?

A restroomok különleges kialakításának nagy támogatója vagyok. A vendégek sok időt töltenek ezekben a helyiségekben, és szerencsére egyre több szálloda és vendéglátóhely figyel arra, hogy egy különlegesebb, más hangulatú környezetben tehessék meg, mert az sokkal maradandóbb élményt ad. Már eddig is találkozhattunk főként ötcsillagos hotelekben kényelmesen berendezett restroomokkal, ahol például fotel is helyet kapott. Ez az élmény tovább fokozható érdekes anyaghasználattal vagy fényhatásokkal. A legtöbb vendéglátóhely számára fontos, hogyan jelenik meg a külvilág és a közösségi média felé, és egy jól kialakított restroom akár reklámértékkel is bírhat.

Az Unikális szálláshely kategória is éppen attól izgalmas számomra, hogy nem illeszkednek a hagyományos hotelkategóriákba, hanem újszerűek, szokatlanok,

míg a „New concept – gasztro helyszínek” főleg a fiatalabb generációt szólíthatja meg, akik szívesen mennek olyan helyekre, ahol az étkezés és italfogyasztás mellett valamilyen plusz élményt vagy szolgáltatást is kapnak. Egy jól kialakított gasztrohelyszín akár home office-hoz is használható. Ez egy teljesen új irány, amellyel új fogyasztói rétegeket lehet elérni.

Mi tetszett legjobban a tavalyi győztes pályaművekben, mint a Klasszis cool-tour vidéki és városi helyszíne 2024 győztes mesterbike&Coffee, vagy az Év Klasszis TopDesign „storytelling” hotele 2024 kategóriában nyertes Dorothea Hotel Budapest Autograph Collection esetében? Mi döntött abban, hogy győztesként hozta ki a zsűri tagjaként?

A mesterbike&coffee jó példa arra, hogyan lehet a különböző fogyasztói szokásokat ügyesen összekapcsolni. A kerékpározás mára életformává vált, és ezt a közönséget egy másik oldalról is meg lehet szólítani, miközben teret kapnak a gasztronómiai élvezetek is.

A storytelling szintén egyre nagyobb szerepet kap a szállodáknál:

a jól megfogalmazott történetekre könnyebben fel lehet építeni a designt, a vendégek szeretnek olyan helyen megszállni, amely valamilyen szempontból különleges számukra és amire szívesen emlékeznek vissza, és így sokkal emlékezetesebbé válik az élmény. Ezt láttuk tavaly a Dorothea esetében, illetve az is nagyon különleges volt, hogy megjelent a helyi kultúra is: a szobákban és a terekben visszaköszönhetnek a helyi művészet jegyei, így a vendég érezheti, hogy pontosan melyik városban, melyik kultúrában van jelen.

Mit gondol, hogyan változtak az elmúlt egy évben a belsőépítészeti trendek, merre tart a nemzetközi belsőépítészeti világ, és hogyan látja a magyarországi belsőépítészet helyzetét az európai design térképén?

Mivel egy lakástextil cégnél dolgozom, elsősorban azt látom, hogyan változik a belső terek világa. Kiemelném, hogy a fenntarthatóság egyre fontosabb szerepet kap a vendéglátásban is. Ez nemcsak az újrahasznosított és újrahasznosítható anyagok előtérbe kerülését jelenti, hanem a környezetbarát tervezést is. Érdekes trend, hogy a hulladék mennyiségét is igyekeznek optimalizálni: a belső terekben használt anyagok gyakran „második életet” kapnak: ha elveszítik eredeti funkciójukat, új formában hasznosítják őket tovább. Számunkra nagyon pozitív irány, hogy a minőség került előtérbe, így egyre több magas minőségű textil jelenik meg a belső terekben.

Mivel a textilipar az egyik legnagyobb szennyező ágazat, fontos, hogy minél tartósabb anyagok kerüljenek be, hiszen így hosszabb élettartamot biztosítanak.

A hotelek világában az üzleti és a szabadidős utazások egyre inkább összekeverednek. Sok üzleti hotel kisebb szobákkal és alapvető funkciókkal dolgozik, de itt is egyre hangsúlyosabbak a kényelmi szempontok, és a szobák belső terei is ehhez igazodnak. Emiatt több dizájnelem, különleges tárgy is megjelenik a helyiségekben. Egyre jobban látszik az is, hogy az online világ hatására a trendek teljesen nemzetközivé váltak. Egy-egy szálloda – különösen a nemzetközi láncok esetében – bárhol a világon hasonló élményt nyújt. A tervezők is globálisan dolgoznak: magyar szakemberek Ausztriában vagy Dubajban, míg angol vagy amerikai tervezők akár Magyarországon alkotnak. Emiatt a hazai belsőépítészet abszolút nem marad el a nemzetközi színvonaltól.

Kisállattartóként még azt is fontosnak tartom kiemelni, hogy az állatbarát szállodák szerepe folyamatosan nő. Ezek a szállodák sokszor az anyaghasználatban is úttörők, mert olyan textíliák kerülnek előtérbe a kisállatbiztos textilek, amelyek könnyen tisztítható, karcolásmentes és különleges szövéstechnikával készült,

Mitől lesz kiemelkedő egy pályázat? Mely szempontokat tartja legfontosabbnak a pályázatok értékelésénél? Mit javasolna a pályázóknak a sikeres nevezéshez a megadott feltételeken túl?

Fontos, hogy kiemelkedő minőségű fotók legyenek a pályázati anyagban, a pályázati szöveg magyar és angol nyelven is meglegyen, hogy a nemzetközi zsűri számára is könnyen érthető és értelmezhető legyen. Több pályázat esetén minden projekthez külön, kategóriához illő szöveg készüljön, illetve a pályázat hossza ne haladja meg a megadott keretet.

A pályázatot a kiírás követelményei és szempontjai alapján kell elkészíteni, ugyanakkor nyugodtan lehet benne egy kis személyesség. Amikor a 35. pályázatot olvassuk, mindig üdítő és érdekes, ha találunk benne valami egyedit – például személyes hangvételt, olyan fotókat, amelyek nem a hivatalos weboldalról származnak, vagy akár egy rövid filmet is, amely bevisz minket a lobbyba vagy a szobába, és máris más szemmel tudunk tekinteni az adott helyre, és könnyebben bele tudjuk élni magunkat abba az élménybe. Mintha ténylegesen ott lennénk.

 


Egy győri hotel nemcsak vendégeket fogad

Egy győri hotel nemcsak vendégeket fogad 

A most induló Kortárs Galéria nyitókiállítása július 15-től látogatható.
Pályázati felhívás: keresik az Év Technológiai Újítását

Pályázati felhívás: keresik az Év Technológiai Újítását 

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége idén is meghirdette társult tagjai részére az Év Technológiai Újítása pályázatot.
Különleges koncepcióval újult meg az Aria Hotel rooftopbárjának designja

Különleges koncepcióval újult meg az Aria Hotel rooftopbárjának designja 

Veuve Clicquot champagne-élménnyel újult meg a High Note SkyBar.
Egyéves a Mamaison Hotel Chain Bridge Budapest – meg is ünnepelték

Egyéves a Mamaison Hotel Chain Bridge Budapest – meg is ünnepelték 

Rangos díjakkal és teltházas időszakokkal telt az első éve a pesti belváros boutique hotelnek.
Eltűnt pénzek, törölt foglalások, károsult vendégek – ez maradt a Hotel & More után

Eltűnt pénzek, törölt foglalások, károsult vendégek – ez maradt a Hotel & More után 

Nemcsak a vendégek, hanem a közvetítő partnerek is jelentős veszteséget könyveltek el. Megkerestük az üggyel kapcsolatban Klemm Balázst, a Hotel & More Group tulajdonos-vezérigazgatóját, cikkünkben az ő reagálását is közöljük.
MSZÉSZ májusi trendriport: a belföldi kereslet felfelé húzta a hazai szállodák forgalmát

MSZÉSZ májusi trendriport: a belföldi kereslet felfelé húzta a hazai szállodák forgalmát 

Az országos vendégforgalom bővülését a belföldi kereslet támogatta, a külföldi piacok teljesítménye vegyes képet mutatott.
Tunézia szálláshelyei: mire számíthat ma az európai utazó?

Tunézia szálláshelyei: mire számíthat ma az európai utazó? 

A Taurus Reisen meghívására egyhetes tanulmányúton fedeztük fel Tunézia sokszínű világát, amelynek során a hotelkínálatról is átfogó képet kaptunk.
Az Ibériai-félsziget mágnesként vonzza a turisztikai befektetőket

Az Ibériai-félsziget mágnesként vonzza a turisztikai befektetőket 

A dél-európai piacon új szálláshelyekkel bővítette portfólióját a Gestor.
Friss KSH-jelentés a májusi vendégforgalom alakulásáról

Friss KSH-jelentés a májusi vendégforgalom alakulásáról 

A tavasz utolsó hónapjában a vendégek száma nőtt, a vendégéjszakáké csökkent.
Változik az Airbnb-szabályozás Józsefvárosban

Változik az Airbnb-szabályozás Józsefvárosban 

A testület által megszavazott koncepció szerint kerületi szinten 3,5 százalék lesz a korlát.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.