Megnyílt a debreceni MODEM-ben a "Think Global, Build Social!" című szociális építészeti kiállítás. Gazdasági válság, természeti katasztrófák, menekültkrízis, klímaváltozás - talán soha nem volt még aktuálisabb az építészet társadalmi szerepvállalása, mint napjainkban.
Ezért nem véletlen, hogy tavaly a 15. Velencei Építészeti Biennálé főkurátorának Alejandro Aravenát, a szociális építészet leghíresebb képviselőjét kérték fel. Aravena egyike azoknak az építészeknek, akinek munkáját a közönség a Goethe Intézet és a Hello Wood együttműködéseként létrejött Think Global, Build Social! + Builders/Építők című építészeti kiállításon megtekintheti.
A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban a Debreceni Német Kulturális Fórum közreműködésével megnyílt az építészet társadalmi szerepvállalását nemzetközi és magyar példákon keresztül bemutató tárlat eredeti koncepcióját a Német Építészeti Múzeum és a Bécsi Építészeti Központ dolgozta ki Andres Lepik kurátor irányításával. A Debrecenben mostantól látható nemzetközi kiállítás egy magyar részleggel is kibővült, amelyet először tavaly mutattak be Budapesten a Goethe Intézet támogatásával. A magyar szociális építészeti projekteket Pozsár Péter kurátor, a Hello Wood társalapítója válogatta.
Andres Lepik 2010-ben a New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) szervezte meg először azt a tárlatot, amely korunk szociális építészettel foglalkozó legfontosabb projektjeit mutatja be. Pár évvel később hasonló tartalommal, azonban új címmel nyitott kiállítást a Német Építészeti Múzeumban (Deutsches Architekturmuseum) (videó itt angol felirattal), majd a Bécsi Építészeti Központban (Architekturzentrum Wien).
A Goethe Intézetnek köszönhetően utaztatható formában is elkészült kiállítás tavaly Magyarországra érkezett, és a budapesti FUGA után most Debrecenben látható.
“Debrecen ambiciózus város, ahol erősen jelen van a német gazdaság is. A város vezetése éppen most készíti elő pályázatát, mellyel Európa Kulturális Fővárosa címét szeretné elnyerni a 2020-as években, amit a magunk részéről csak támogatni tudunk.” - mondta a megnyitón Michael Müller-Verweyen, a budapesti Goethe Intézet igazgatója.
A 15 nemzetközi és 11 magyar projekt a szociális építészet rendkívüli sokszínűségét is bemutatja, öt kulcsfogalom köré rendezve a kiállított munkákat: anyag, részvétel, lakhatás, “design and build”, valamint kultúra. Akad a nemzetközi munkák között iszaptéglából épített általános iskola Maliban, újrahasznosító öko-farm Párizsban, betonból épült modernista lakótelep Chilében, rendhagyó kórházrenoválás Indiában, fahéjgyári munkásoknak készült tréningközpont Indonéziában.
A kiállítás látogatói - a nemzetközi példák mellett - az elmúlt évek néhány magyar szociális építészeti kezdeményezését is megismerhetik. A magyar részleg, melynek koncepcióját a Hello Wood jegyzi, a Builders/Építők címet kapta, és olyan hazai kísérleti projekteket mutat be, melyek a lokális sajátosságokra hívják fel a figyelmet, de tematikájukban mind kapcsolódnak a szegénység elleni globális küzdelemhez.
“A MODEM számára az építészet fontos művészeti ágazat. Célunk, hogy bemutassuk azokat az alkotóközösségeket, amelyek a művészetet a társadalmi felelősségvállalás felől is megközelítik, de úgy, hogy az elkészült munkák kortárs művészeti alkotásokként is értelmezhetőek legyenek.”, mondta Kónya Ábel, a MODEM vezető kurátora.
Forrás: Vendég & Hotel