A HPI összeállításakor a cég az adatbázisában található közel 6500 város 60 ezer szállodáját vizsgálta, ráadásul a tanulmányban nem a rackrate árak, hanem azok az összegek szerepelnek, amennyit az utasok valójában fizettek a szállodai szobáért. A tanulmány érdekességként megjegyzi, hogy míg Európában a kutatásban szereplő szállodák 25 százaléka tartozik valamilyen lánc kötelékébe, addig az USA-ban ez az arány 70 százalék.
A tanulmány szerint Európában az átlagárak 2007 folyamán 4,5 százalékkal emelkedtek, köszönhetően annak, hogy egyre nagyobb az érdeklődés az európai desztinációk iránt, továbbá itt találhatók a legmagasabb árak is (Moszkva, Velence, London). Az USA árai tavaly átlagosan 15 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint Európa szállodai szobaárai. Ázsiában a szállodai szobaárak 3,3 százalékkal nőttek, köszönhetően a nagyvárosokon kívüli úti céloknak.
A városlátogatók kedvelt desztinációi, mint London, New York, Barcelona, Párizs és Velence átlagárai emelkedtek 2007-ben, míg számos európai városban (Pisa, Tallinn, Frankfurt, Budapest és Prága) csökkentek az árak.
Budapesten a tanulmány szerint 2006-hoz képest 5 százalékos volt az árak mérséklődése tavaly, ami azt jelenti, hogy míg 2006-ban átlagosan 72 fontot fizettek az utasok egy szállodai szobáért, addig 2007-ben ez az összeg 68 font volt. A PHI fővárosunkat az egyik legjobb ár-érték arányt nyújtó kelet-európai városnak tünteti fel, Prága, Varsó és Tallinn mellett. Az európai országok összehasonlító részben is kiemeli a tanulmány Magyarországot, valamint Lengyelországot és Csehországot, mint a legjobb ár-érték arányt nyújtó országokat.