Az ingatlanpiaci válság jóval pusztítóbb erejű a Csendes-óceánon fekvő szigetcsoporton, mint az Egyesült Államok szárazföldi területein. Az évtized elején, az ingatlanszektor felfutása idején befektetők egész sorát csábította a nyaralóhelyre a gyors nyereség reménye. Több száz hotel cserélt gazdát, szobák és lakosztályok ezreit újították fel és tömegével nőttek ki új szállodák a szigetek vulkanikus eredetű talajából.
A beruházásokat főként hitelből hajtották végre: a Real Capital Analytics tanácsadó cég felmérése szerint Hawaii-on egy szállodai szobára vetítve 23.256 dollár adóssága van a befektetőknek, míg például Kaliforniában 5083 dollár ez az arány, Floridában pedig 5345 dollár, pedig gigantikus építkezések ott is folytak, főleg Miamiban. A válság következtében egyre fogyó turisták elmaradása miatt a szobák több mint egyharmada üresen áll, holott 2005-ben még átlagosan 80 százalékos volt a kihasználtság. Az árak közben zuhannak: a válság tavaly őszi elmélyülését megelőzően éjszakánként átlagosan 200 dollárba került egy szállodai szoba, most 150 dollár alatt van az ár, de a 25 százalékos csökkenés sem pörgette fel a forgalmat.
A nagy adósságteher, az elmaradó vendégek és a szobaárak visszaesésének köszönhetően a hoteltulajdonosok egyre nagyobb része nem tudja kitermelni a havi törlesztőrészletet. Tavaly szeptemberben 594 jelzáloghitel dőlt be, idén szeptemberben viszont már 969, így aztán a szigeteken megforduló bankárok közül lassan már több a szolgálati úton lévő, mint a vakációzó. A válság a legnagyobb neveket sem kíméli: áprilisban a Kapula Bay egyik ékköve, a Ritz-Carlton tulajdonosa sem tudott törleszteni, és a hotel a Barclays Bankhoz került. (Die Presse - MTI)