A Balatonnál megszállt vendégek 1328 ezer éjszakát töltöttek el a partközeli és a háttértelepüléseken, amely a vendéglétszám visszaesésénél valamivel kisebb (12%-os) csökkenést mutat az egy évvel korábbihoz képest. Az összes éjszaka kétötödét (a külföldi éjszakák több mint a felét) a Zala megyei gyógy- és wellness-szállodákban regisztrálták.
Az üdülőkörzetben a belföldi vendégéjszakák száma 10%-kal, a külföldieké 14%-kal csökkent. A belföldiek a tavalyinál kissé hosszabb időt (átlagosan 2,5 éjszakát), ezzel szemben a határainkon túlról érkező vendégek az előző évinél valamivel rövidebb időt (átlagosan 4,9 éjszakát) töltöttek el a balatoni szálláshelyeken. A nagyszámban jelen levő németek az idén is az átlagosnál hosszabb ideig (6,7 vendégéjszakára) maradtak, de a tavalyihoz képest tartózkodási idejük némi csökkenést mutat. A Balatoni üdülőkörzet vendégéjszakáinak közel négyötödét a szállodákban – ezen belül legnagyobb arányban a három-, illetve négycsillagos kategóriájú szálláshelyeken – regisztrálták. A szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma összességében 12%-kal csökkent, az egycsillagosok kivételével minden kategóriában mérséklődés tapasztalható.
A külföldi vendégéjszakák száma mindegyik partszakaszon elmaradt a tavalyitól. Nagyobb csökkenés a somogyi és a veszprémi partszakaszon (22-, illetve 31%-kal) következett be, míg a Zala megyéhez tartozó részen csak kismértékű (5%-os) visszaesést regisztráltak. A küldő országokból érkező forgalmat eltérő irányú tendenciák jellemezték. A legnagyobbszámban jelen levő németek (44 ezer fő) a tavalyihoz képest 7%-kal kevesebben érkeztek, míg az osztrák vendégek száma 4%-kal (26 ezerre) nőtt. Jelentősen visszaesett a vendégforgalom a nagyobb küldő országok közül Csehországból, Dániából, Franciaországból és Oroszországból, ugyanakkor Szlovákiából lényegesen többen érkeztek. Összességében az Európai Unió országaiból 8%-os forgalomcsökkenés tapasztalható.
Ennél nagyobb mértékű, 28%-os csökkenés következett be az ázsiai országokból. Közülük a kínaiak száma a felére, a japánoké csaknem az egyharmadára esett vissza, Izraelből viszont több mint egyötöddel nőtt a forgalom. Az USA-ból csupán negyedannyi vendég érkezett, mint egy évvel korábban, így az amerikai kontinensről idelátogatók száma drasztikusan, egyharmadára csökkent. Az országhatáron túlról érkező vendégek több mint négyötöde választotta továbbra is a partközeli települések szálláshelyeit.
2009 első félévében a szálláshelyek összesen 7,5 milliárd forint bruttó szállásdíj-bevételt értek el, ami az előző évinél 3%-kal kevesebb és az országos 13%-át tette ki. A bevételek kilenctizedét a szállodák realizálták, ebből legnagyobb arányban a gyógy- és wellness-szállodák (49-, illetve 23%-kal) részesedtek. A szállodákban az egy vendégéjszakára jutó bruttó szállásdíjbevétel 6518 forintot tett ki, ami az egy évvel korábbit 10%-kal haladta meg. Ezen belül a gyógyszállodákban a tavalyinál 15%-kal magasabb (átlagosan 7229 forint), a wellness-szállodákban viszont 2%-kal alacsonyabb (6964 forint) volt az egy éjszakára vetített fajlagos szállásdíjbevétel.
A vizsgált időszakban a szállodák átlagosan 39%-os szobakihasználtsággal működtek, ami az egy évvel korábbitól 3 százalékponttal maradt el. Az átlagosnál jobb volt a kihasználtsága a gyógyszállodáknak, ahol a foglalások (az országost meghaladó) 59%-os szintet értek el. Ennél alacsonyabb, 37%-os telítettséggel üzemeltek a belföldi vendégek körében népszerű wellness-szállodák (a tavalyihoz képest 6 százalékponttal kisebb kihasználtsággal) - jelenti a KSH.
Bővebb információ itt.
'