Folytatódott a visszaesés a szálláshelyeken az év végén

2009 novemberében is – akár a tavalyi év első tíz hónapjának mindegyikében – alacsonyabb vendégforgalmat regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek, mint 2008 azonos időszakában. A szálláshely-szolgáltatási piacot 2008 vége óta visszaesés jellemzi, a trendforduló nem következett be.

'

2009. január–novemberben 2988 ezer külföldi vendég 8588 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyformán 10%-kal csökkent 2008 azonos időszakához képest.

A Németországból, Lengyelországból, Olaszországból, Romániából, Hollandiából és Franciaországból érkező vendégek esetében 1–15%-os visszaesés volt a vendégéjszakák számában, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok tekintetében jelentős, 23–24%-os volt a csökkenés. Hét küldő ország – Szlovákia, Csehország, Kína, Izrael, Ausztria, Finnország, Svájc –, valamint a kis súlyt képviselő afrikai országok esetében bővült a vendégforgalom. Legnagyobb mértékben a szlovák állampolgárok által eltöltött vendégéjszakák száma nőtt (28%-kal).

A külföldivendég-forgalom 79%-át realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött éjszakák száma. Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 3611 ezer belföldi vendéget és 8785 ezer belföldivendég- éjszakát jelentettek, a vendégek és az éjszakák száma egyformán 7%-kal csökkent. A belföldivendég-forgalom 61%-át fogadó szállodákban 8%-os visszaesés figyelhető meg az éjszakák számában 2008 január–novemberéhez viszonyítva. A vendégek körében szintén népszerű – a vendégéjszakák 14%- át regisztráló – panziók esetében 14%-os elmaradás következett be.

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 28%, mely 3 százalékponttal esett vissza a 2008. január–novemberben mért értékhez képest. A szabadidős céllal történő utazások 12%-ának elsődleges célja az egészségturizmus volt. 2009. január– novemberben a szállodai vendégek 27%-át a gyógy- és wellness-szállodák fogadták, a szállodák külföldi vendégeinek 16 és belföldi vendégeinek 39%-a vett igénybe ilyen típusú szolgáltatásokat. A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, mindössze 27%-uk utazási irodák által, az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalások aránya pedig 29% volt.

Az év első tizenegy hónapjában a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 44%-os volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák 55, a négycsillagos házak pedig 50%-os foglaltságot értek el. 2009. január– novemberben a legnagyobb kihasználtsági arány a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (58%), bár kapacitáskihasználtságuk 5 százalékponttal maradt el a 2008 azonos időszakában mért szinttől. A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma az első tizenegy hónap során 8 és 12%-kal volt kevesebb, mint az előző évben. A vendégforgalom visszaesése valamennyi turisztikai régiót jellemezte. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 208 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009. január– novemberben, ezen belül a szállásdíjbevétel 120 milliárd forint volt. Az összes bevétel folyó áron 10%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 953 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) pedig 6600 forint volt; 2008-ban ugyanezek a mutatók 14 941, illetve 7435 forintot tettek ki. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel jelentős csökkenését a szállodák szobakapacitás-kihasználtságának 6 százalékpontos visszaesése is befolyásolta.

Az átlagárak alakulása a szállodai külföldivendég-forgalom jelentős súlya (56%) következtében erősen függött a hektikusan (264–316 forint) mozgó forint/euró árfolyamtól. A szálláshely-szolgáltatásban a harmadik negyedévben már a 18%-os általános forgalmi adó volt érvényben, így ebben az időszakban a szállodák nettó átlagárának változása eltért a bruttó átlagárétól. A kereskedelmi vendéglátóhelyek 2009. január–októberben 495 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, mely 8%-kal maradt el az előző év azonos időszakának adatától. A vendéglátóhelyek árbevételének 10%-a származott a kereskedelmi szálláshelyen üzemeltetett üzletekből. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009. január–novemberre számított árindexe 2, illetve 6,5%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.

2009. november 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 1914 volt, ezen belül a 739 szálloda 45 ezer szobával, a 878 panzió 10 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 297 volt. A kettő-, négy- és ötcsillagos, a wellness-, apartmanszállodák, továbbá az ifjúsági szállók és üdülőházak kapacitása gyarapodott, a többi szálláshely kapacitása ezzel szemben csökkent 2008 azonos időszakához viszonyítva. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken novemberben közvetlenül 25 ezer főt foglalkoztattak, amely 8%-kal volt kevesebb, mint az elmúlt évben.

A makrofolyamatok tekintetében a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágazat bruttó hozzáadott értéke az előzetes adatok alapján a harmadik negyedévben 4%-kal maradt el az előző évitől, kevésbé, mint amennyivel a GDP csökkent nemzetgazdasági szinten. A beruházások a 2008 első félévi jelentős bővülés után 2009 évben visszaestek. A foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete folyó áron 3%-kal nőtt, de nem érte el a nemzetgazdasági átlag kétharmadát sem. Bővebb információ: itt.

'

Friss jelentés az Emirates és a flydubai partnerségi együttműködéséről

Friss jelentés az Emirates és a flydubai partnerségi együttműködéséről 

Az Emirates és a flydubai szolgáltatásai iránti erőteljes kereslet 36 százalékos utasszám-növekedést eredményezett egy év alatt.
Környezetszennyező privátrepkedések Ausztriában

Környezetszennyező privátrepkedések Ausztriában 

Megdöbbentő adatokat közölt az osztrák Wiener Zeitung friss beszámolója.
Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét

Átadták a HungaroControl új távoli toronyirányítási rendszerét 

A fejlesztéssel a cég az első olyan léginavigációs szolgáltató a világon, amely helyhez kötöttség nélkül tudja irányítani egy-egy repülőtér terminálforgalmát.
Környezetbarát hangárt alakítanak ki az amszterdami reptéren

Környezetbarát hangárt alakítanak ki az amszterdami reptéren 

A KLM a környezeti hatások csökkentése érdekében új módszereket vet be egyik hangárjának felújítása során.
Ismét a magyar utakat járják a Google furcsa autói

Ismét a magyar utakat járják a Google furcsa autói 

Újra megjelennek Magyarországon a Google járgányai.
A Lufthansa megszünteti a fedélzeti árusítást hosszú távú járatain

A Lufthansa megszünteti a fedélzeti árusítást hosszú távú járatain 

A Lufthansa gazdasági okokból leállítja a fedélzeti értékesítést hosszú távú járatain.
Emirates és Visit Hungary megállapodás

Emirates és Visit Hungary megállapodás 

Az Emirates légitársaság együttműködési megállapodást írt alá a Visit Hungaryvel a Magyarországra irányuló beutazó turizmus fellendítése érdekében.
A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát

A Wizz Air törölte a Lisszabonból Budapestre tartó járatát 

A légitársaság már közvetlenül tájékoztatta azon érintett utasait, akik a weboldalon, illetve applikáción keresztül intézték foglalásukat.
Járattörlések a belgiumi repülőtéren

Járattörlések a belgiumi repülőtéren 

A közlekedési vállalatok szakszervezeteinek sztrájkja miatt közlekedési fennakadások és járattörlések várhatók április 29-én.
Az ír fapados fellép a reptéri ivászatok ellen

Az ír fapados fellép a reptéri ivászatok ellen 

A Ryanair már januárban azt javasolta, hogy az EU vezessen be alkoholkorlátozást a repülőtereken – közölte a CNN.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.