A több mint ötezer résztvevő egy recesszió sújtotta iparágat próbál meg életre lehetni, s ebben az amerikai kormány viszi a prímet: ősztől várhatóan regisztrációs díjat kell fizetni az elektronikus beutazási engedélyt kérőknek. Az ESTA rendszerre és vízummentes utazásra - jogosult 36 ország állampolgárainak tíz dollár illetéket és ezen felül 5 dolláros adminisztrációs díjat kell fizetni az új turizmust promótáló törvény szerint.
A várhatóan idén ősszel életbe lépő törvény évente így évente 200 millió dolláros forrást biztosít majd az USA promóciójára. Az agresszívnak ígérkező kampánytól az amerikai utazási ipar azt várja, hogy évente 1,5 millióval többen keressék fel az országot. Roger Dow az amerikai utazási ipar szervezetének ( USTA) elnöke az Orlandóban zajló utazási vásáron evvel kapcsolatban semmi további konkrétumot nem tudott elmondani csupán azt, hogy a turizmus fellendülése már jövőre érezhető lesz, és az egy évtizedes hanyatlás után ismét elérik az évi 60 millió beutazót.
A turisztikai ipar fellendülését egyébként maga az elnök is szorgalmazza, hiszen Barack Obama az amerikai export megduplázását tűzte ki célul – külön kiemelve az idegenforgalom jelentőségét. Az ASTA elnökének optimizmusát egyelőre nem erősítik meg a számok: az USA-ba látogatók száma ugyanis tavaly is 5,3 százalékkal csökkent. A legtöbben továbbra is Kanadából érkeznek 18 millióan. A második helyen Mexikó áll 13 millióval, a harmadikon pedig az Egyesült Királyság 3,9 millióval. Az elmúlt évben Ausztráliából és Brazíliából érkeztek többen, ez utóbbiból 16 százalékkal. Kiugró eredményt ért el tavaly Kína. Bár a látogatók száma csak félmillió volt, egy főre vetítve viszont ők költik a legtöbbet utazásra, szállásra és vásárlásra. A magyar turisták körében az erősödő dollár ellenére is népszerű az USA. Tavaly már 50 ezren utaztak – immár vízum nélkül - az Egyesült Államokba.