A sajtótájékoztatón a film rendezője, Constatinos Patsalides, valamint a film írója és producere, George Avraam is részt vett. Beszéltek a film keletkezéséről, a négy esztendeig tartó kutatómunkáról és az anyaggyűjtésről, majd a két évig tartó forgatásról.
Most jelentették be azt is, hogy a film a közelmúltban nyerte el az ötödik díját, méghozzá Indiában, ahol a filmkritikusok értékelték a legjobbnak.
A filmet 1970-ben forgatták Cipruson, a ma török megszállás alatt lévő Kármi faluban. Az alkotás "kaleidoszkópszerű": képeket mutat be e varázslatos, háború előtti időkből, amikor a sziget kecsegtető távlatok elé nézett, mint forgatási helyszín.
E jövőképnek váratlanul véget vetett az 1974-es török megszállás. Természetesen mindazok emlékei és érzelmei, akik a hetvenes évek e két eseményét átélték a változásokkal együtt, amelyeket a megszállás előidézett életükben, beleszövődnek a dokumentumfilmbe.
Az alkotók azt is elmondták, hogy a film elején látható tájképek fontos elemei a dokumentumfilm képi nyelvének, a nézőben a visszaemlékezés és nosztalgia érzését ébresztik, ugyanakkor ezek a szereplők mai életének szimbólumai is egyben. A snitteket egyszerűség jellemzi, sok a közelkép a szereplők arcáról, amely megragadja az emberi érzelmeket.
A dokumentumfilm a realizmus és a fikció között mozog, újra átélt jelenek alapján emeli ki az egykori világ ártatlanságát és derűs hangulatát, ugyanakkor a szereplők belső lelki világát is bemutatja, a régi élményeken való nosztalgiát és önreflexiót.
A dokumentumfilm zenéje fontos szerepet játszik a narráció áramlásában, kiegészíti a költői megközelítést és erőteljes érzelmeket közvetít a néző felé.
A sajtótájékoztatón részt vett Antonios Theocharous nagykövet, Koranisz Laokratisz görög nemzetiségi szószóló, valamint Ács-Lévai Viktória nagyköveti titkár.
Íme egy kis ízelítő a filmből:
BELOVED-DAYS HUN-SUBS from George Avraam on Vimeo.