Egy civil szervezet által benyújtott kereset ügyében járt el a bíróság, amelynek határozata szerint a holland kormány a kijárási tilalmat a polgári hatóságok rendkívüli hatásköréről szóló törvény alapján vezette be.
A törvény lehetővé teszi a kormány számára, hogy rendkívüli állapot okozta kivételes helyzetben a rendes jogalkotási folyamat mellőzésével léptessen hatályba intézkedéseket. A bíróság ítéletében azonban azt állapította meg, hogy nem állt fenn vészhelyzet Hollandiában, ezért a kormánykoalíció nem volt jogosult a rendkívüli hatáskörök alkalmazására a szóban forgó korlátozás végrehajtását illetően.
A bíróság a kijárási tilalmat "a mozgás és a magánélet szabadságához való jog messzemenő megsértésének" nevezte, amely közvetett módon korlátozza a gyülekezés és a tüntetés szabadságának jogát is. Egy ilyen intézkedés meghozatala "nagyon körültekintő döntéshozatali folyamatot igényel", írták.
Mark Rutte holland miniszterelnök kedd délután arra kérte az ország lakosságát, hogy a bírói döntés ellenére ne tartózkodjanak közterületen éjszaka. Azt mondta, hogy noha a kijárási tilalom népszerűtlen intézkedés, szükség van rá a koronavírus és fertőzőbb mutációi terjedésének megállításához. "A jelenlegi járványhelyzetben nem lenne bölcs feloldani a kijárási tilalmat. Nagyon fontos, hogy a lehető legnagyobb mértékben korlátozzuk a fizikai kapcsolattartást", fogalmazott.
Rutte azt is közölte, a kormány megtámadja a határozatot. Továbbá arra kérte a bíróságot, hogy a fellebbezés elbírálásának idejéig függessze fel a határozat érvényességét. Hozzátette, kormánya új törvény kidolgozásán dolgozik, hogy a kijárási tilalom elrendelése erősebb jogi alapokkal rendelkezzen.
Hollandiában január 23-án léptettek életbe március 3-ig tartó éjszakai kijárási tilalmat a 21 óra és fél 5 közötti időszakra vonatkozóan.
Forrás: MTI