A levél aláírói felidézik, hogy a turizmus az Európai Unió harmadik legjelentősebb iparága, amely az EU GDP-jének 10%-át állítja elő és az EU állampolgárainak 15%-át foglalkoztatja, elsősorban kis- és középvállalkozásoknál. Számos európai régió és város számára a turizmus elengedhetetlenül fontos a gazdasági és szociális stabilitás biztosítása érdekében.
A nyílt levél aláhúzza, hogy a „turizmus képes életet lehelni lerobbant és fejletlen régiókba, különösen vidéken”. Ezen felül a turizmus segíti az EU-n belül egymás kölcsönös megértését, mivel az európai utazók számos előnyhöz jutnak utazásuk során az unión belül, ilyen például a frissen eltörölt roaming díjak kérdése, az utazók jogainak egységes biztosítása, a határokon túl és érvényesíthető fogyasztói jogok, az uniós egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, továbbá a vámmentes vásárlás lehetősége, az eurozónán belül mindezt euróért.
Ugyanakkor a turisztikai szektor olyan komoly kihívások elé néz, mint a növekvő befektetési szakadék, a kis- és középvállalkozásokat sújtó nehézkes bürokrácia, a klímaváltozás és a digitalizáció kihívásai és a képzett munkaerő hiánya. Problémát jelent még a biztonság és az Európán kívüli piacokról erősödő verseny is. Ezekkel a kihívásokkal nem lehet csak a nemzeti szinteken megküzdeni – írják a levélben. Politikai cselekvésre van szükség európai szinten, hogy Európa megőrizze vezető helyét a világ turisztikai desztinációi között, új állásokat és fenntartható fejlődést generálva. A roamingdíjak eltörlése csupán a kezdet. Egy több évre szóló, következetes uniós turizmusstratégiára van szükség.
Itt az ideje, hogy az Európai Unió határozottabban támogassa a turisztikai ágazatot, amely létfontosságú Európa gazdasági fejlődése és a közös európai azonosságtudat szempontjából – zárul a levél, amelynek aláíró között szerepel Hanspeter Wagner, a CoR tagja és turisztikai rapportőre, Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője, a Turisztikai Munkacsoport elnöke és Eduardo Santander, az European Travel Commission vezérigazgatója.