A wellness tartalma, hangsúlyai természetesen nálunk is folyamatosan változik, de amennyiben előre látjuk a világtrendeket, akkor jobban fel tudunk készülni a várható keresletre. A Global Wellness Summit-ok mögött álló mozgalom létrehozta a wellness világ-intézetét, és egyre több szakember segít kutatni az iparágat, valamint jó irányba befolyásolni a fejlődését. Ez a fejlődés a jobb életminőség és egészség elérését objektíven segíteni tudó részterületek integrálása felé folyik. Kitzbühelben ezeknek a határterületeknek a képviselői is előadtak, valamint ismert jövőkutatók is megosztották víziójukat.
A szervezet által szerkesztett iparági helyzetjelentésben Dr. Várhelyi Tamás publikációja révén Magyarország is szerepel. Mindezek segíthetik Magyarország korábbi pozíciójának visszaszerzését, ami jelentősen hozzájárulhat az ország fejlődéséhez. A találkozó idei szlogenje a „Back to the Future” volt, ami hátterében két dolog állt: egyrészt ez volt a tizedik csúcstalálkozó, másrészt a vendéglátó ország egészségturisztikai hagyományait alapul véve áttekintésre került, hogyan jutott el a szakma a fürdőkezelésektől és ivókúráktól a bizonyítékokon alapuló wellness kezelésekig.
Ezek a hagyományok lényegében megegyeznek a magyar hagyományokkal is, ezért Várhelyi Tamást felkérték egy ezzel foglalkozó panel résztvevőjének, illetve vezetett egy „kérdezd a szakértőt” beszélgetést is. Utóbbinak a témája a régi spa kezelések és az orvosi bizonyítékok volt. Magyarország számára az adottságok és a hagyományok miatt különösen fontos az egészségturizmus.
A magyar pozíciókat erősítheti az orvosilag megalapozott kezelések felé fordulás, de csak akkor, ha a hagyományos kezelések hatékonyságát sikerül modern kutatásokkal is igazolni, ahol már a molekuláris hatásmechanizmusok is bemutatásra kerülnek. Ugyancsak elengedhetetlen a kezelések kiegészítése, modernizálása, a nemzetközi vérkeringésbe történő aktív bekapcsolódás.
A wellness iparág az elmúlt évek intenzív növekedése következtében egyre komolyabb tényező a turizmuson túl a fejlett világ polgárai életmódjának fejlesztése, meghatározása terén is. Ennek oka, hogy a fejlett világban egyre inkább a középosztály életmódjának részévé vált a wellness, az egészséges életmód szervezése.
A jelentősebb munkahelyek is egyre többet költenek a wellnessre, mert bizonyítottnak látják, hogy ez megtérül nekik azon, hogy a dolgozók hatékonyabban, valamint kevesebb hiányzással tudnak dolgozni. Az egyik leggyorsabban fejlődő terület éppen ezért a munkahelyi (workplace) wellness. A másik ilyen terület a friss tudományos eredmények, így az epigenetika eredményeinek gyors alkalmazása, az egyénre szabott étkezési, szépségápolási és prevenciós tanácsadás terjedése.