Csehországnak is van ferde tornya, és hamarosan látogatható lesz

Több mint hét évtized után újra látogathatóvá válik az észak-csehországi Ústí nad Labem főterén a helyi római katolikus főtemplom "ferde tornya". A második világháború végén elpusztult toronyba vezető külső lépcsőzetet egy helyi alapítvány rövidesen felújítja.

"Az egyháznak jelenleg nincs pénze a templomtorony lépcsőzetének felújítására, hasonló a helyzet a városi önkormányzattal is, így mi - a Városi Közösségi Alapítvány - fogtunk neki a munkának" - mondta az alapítványt képviselő Katerina Valesová újságíróknak.

A Szűz Mária Mennybemenetele nevet viselő római katolikus templom alapjait a 14. században rakták le. Jelenlegi neogótikus alakját a 19. század második felében nyerte el.

A második világháború végén az akkoriban többnyire szudétanémetek lakta fontos iparvárost a szövetséges légierő többször bombázta, s az egyik bomba egyebek között a főtéri templom külső toronylépcsőzetét is lerombolta. A 65 méter magas torony teteje ennek következtében két méterre kibillent eredeti helyzetéből.

A templomot a múlt század ötvenes éveiben ugyan helyreállították, de a külső lépcsőzetet már nem, minek következtében a korábban a szép kilátás miatt közkedvelt tornyot nem lehet látogatni.

"Szakértőkkel felmérettük a torony helyzetét, és ezen adatok alapján terv készül egy új lépcsőzet megépítésére. A javaslatot az egyházzal is egyeztetni fogjuk" - fejtette ki a projektmenedzser, aki rámutatott, hogy a templomtorony a legferdébb Csehországban, és a negyedik legferdébb Európában.

A szakértői munkákért az alapítvány 220 ezer koronát (2,5 millió forint) fizetett ki. "A lépcsőfelújítás teljes költsége mintegy 3,5 millió korona (40 millió forint). Az összeget úgy szeretnénk megszerezni, hogy jelképesen eladjuk az egyes lépcsőfokokat. Egy-egy lépcső ára 25 ezer korona (290 ezer forint) lesz, s meg lesz jelölve az adományozó nevével" - mutatott rá Katerina Valesová.

Az elképzelés az, hogy a lépcsőket tölgyfából készítenék, és az egész konstrukció speciális fadeszkákkal lenne lefedve úgy, hogy a látogató bármikor kilásson a környékre - közölte David Kubík építész.

A több mint százezer lakosú Ústí nad Labem az észak-csehországi régió központja. A helyi civilek kezdeményezését a városi önkormányzat és az egyház is támogatásáról biztosította.

Forrás: MTI


Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között

Együttműködés a MUISZ és a német-magyar kamara között 

A Német Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) stratégiai együttműködésről állapodott meg.
Nyár, szünidő és Dubaj

Nyár, szünidő és Dubaj 

A városban számos lehetőség van kulturális, aktív, sőt akár extrém programok kipróbálására.
Listán Prága leglátogatottabb turisztikai célpontjai

Listán Prága leglátogatottabb turisztikai célpontjai 

Az első tíz legnépszerűbb csehországi idegenforgalmi célpont az utóbbi években nem nagyon módosul.
Megújította Travelife Partner minősítését az OTP Travel

Megújította Travelife Partner minősítését az OTP Travel 

Az utazásszervező először 2023-ban, első magyarországi székhelyű utazási irodaként kapta meg a minősítést, amelyet idén, 2025-ben sikeresen megújított.
Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira

Ausztria újra felfedezve – Sport, ízek és élmények karnyújtásnyira 

Ausztria 2025-ben is izgalmas célpont a magyar utazók számára.
Hőségriadó Olaszországban

Hőségriadó Olaszországban 

A szerdai napra tizenhárom városban közepes szintű, úgynevezett narancssárga riasztást rendeltek el.
Utasbiztosítások és a közel-keleti konfliktus

Utasbiztosítások és a közel-keleti konfliktus 

Utasbiztosítási feltételek a közel-keleti konfliktus árnyékában.
Magyar vályogkemence Chicagóban

Magyar vályogkemence Chicagóban 

A Paradigma Ariadné is ott van a 2025-ös Chicagói Építészeti Biennálé (CAB) kiállítói között.
Midsommer, avagy egy varázslatos svédországi éjszaka

Midsommer, avagy egy varázslatos svédországi éjszaka 

A nyári napforduló a svédek második legnagyobb ünnepe, az éj ilyenkor a hagyományok szerint tele van varázslattal.
Tűzvész Splitnél – videóval

Tűzvész Splitnél – videóval 

A tűzoltók egyelőre nem tudják megfékezni a lángokat.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.